Pierwsza z dwóch komet zmierzających w stronę Słońca minęła we wtorek Ziemię. Przeleciała w odległości ok. 161 mln kilometrów od naszej planety. Kolejna pojawi się w listopadzie.

– Obserwatorzy na półkuli południowej mówili, że kometa była widoczna gołym okiem nawet pomimo oświetlenia ulicznego. Obecnie jest tak jasna jak gwiazdy z konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Kometa może stać się bardziej widoczna i jaśniejsza w drugim tygodniu marca, kiedy zobaczą ją mieszkańcy półkuli północnej – napisał portal SpaceWeather.com 

Na półkuli południowej kometa widoczna była po zmroku od kilku tygodni, nawet bez lornetki czy teleskopu. Mieszkańcy półkuli północnej zobaczą ją na niebie w czwartek.

Dwa ogony

Kometa oficjalnie nazwana C/2011 L4 została odkryta w czerwcu 2011 roku przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS. Kometa zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat.

Kiedy kometa zbliża się do słońca, część lodu paruje, tworząc otoczkę z gazów i pyłów. Ciepło powoduje także, że wokół jądra powstają dwa ogony. Jeden z nich tworzy pył, a drugi molekuły jonizowane przez światło słoneczne. Oba mogą osiągać długość nawet 1,6 mln kilometrów.

Kolejna już w listopadzie

Jeśli nie ulegnie zniszczeniu przez słońce, to już w listopadzie będzie można podziwiać na niebie kometę ISON. Astronomowie szacują, że będzie ona tak jasna jak Księżyc i prawdopodobnie widzialna w ciągu dnia.

Kometę ISON odkryli w ubiegłym roku dwaj zapaleni miłośnicy astronomii w Rosji. Szacuje się, że minie ona Słońce w odległości 1,1 mln kilometrów, czyli czterokrotnie bliżej niż kometa Pan-STARRS.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

NASA - Szacunkowa Ilość groźnych dla Ziemi asteroid o średnicy większej od 100 m wynosi 4700, +/-150...
Chiny - Dwa ogromne głazy o wadze około 200 ton przekulały się po pięciu samochodach
Jerozolima, Izrael - Opracowano nową technologię, dzięki której udało się wyhodować w pełni funkcjon...
Marsylia, Francja - Na największym na świecie statku wycieczkowym "Harmony of the Seas" sp...
Dziś w nocy cofamy o godzinę zegarki
Holandia - Trudne warunki do lądowania w Amsterdamie, samoloty "walczą" z silnym wiatrem [...
Stworzono mechaniczny metamateriał, który narusza zasadę wzajemności, przenosi siłę tylko w jednym k...
USA - DARPA bada wpływ stymulacji elektrycznej mózgu na lepszą koncentrację i skuteczność żołnierzy
Meksyk - W trzęsieniu ziemi o sile 8.1 zginęło co najmniej 96 osób