Pierwsza z dwóch komet zmierzających w stronę Słońca minęła we wtorek Ziemię. Przeleciała w odległości ok. 161 mln kilometrów od naszej planety. Kolejna pojawi się w listopadzie.

– Obserwatorzy na półkuli południowej mówili, że kometa była widoczna gołym okiem nawet pomimo oświetlenia ulicznego. Obecnie jest tak jasna jak gwiazdy z konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Kometa może stać się bardziej widoczna i jaśniejsza w drugim tygodniu marca, kiedy zobaczą ją mieszkańcy półkuli północnej – napisał portal SpaceWeather.com 

Na półkuli południowej kometa widoczna była po zmroku od kilku tygodni, nawet bez lornetki czy teleskopu. Mieszkańcy półkuli północnej zobaczą ją na niebie w czwartek.

Dwa ogony

Kometa oficjalnie nazwana C/2011 L4 została odkryta w czerwcu 2011 roku przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS. Kometa zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat.

Kiedy kometa zbliża się do słońca, część lodu paruje, tworząc otoczkę z gazów i pyłów. Ciepło powoduje także, że wokół jądra powstają dwa ogony. Jeden z nich tworzy pył, a drugi molekuły jonizowane przez światło słoneczne. Oba mogą osiągać długość nawet 1,6 mln kilometrów.

Kolejna już w listopadzie

Jeśli nie ulegnie zniszczeniu przez słońce, to już w listopadzie będzie można podziwiać na niebie kometę ISON. Astronomowie szacują, że będzie ona tak jasna jak Księżyc i prawdopodobnie widzialna w ciągu dnia.

Kometę ISON odkryli w ubiegłym roku dwaj zapaleni miłośnicy astronomii w Rosji. Szacuje się, że minie ona Słońce w odległości 1,1 mln kilometrów, czyli czterokrotnie bliżej niż kometa Pan-STARRS.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Zaobserwowano wodę w postaci plazmy w atmosferze planety odległej od nas o 40 lat świetlnych
Polskie instrumenty znajdą się na sondzie JUICE, zbadają Jowisza i jego księżyce
Trwa burza geomagnetyczna [Forum]
Zbliża się największa modernizacja sieci od 16 lat, strony będą się szybciej ładować, nadchodzi HTTP...
Kolejna teoria dotycząca zmian klimatu - Zmniejsza się różnica temperatur między biegunami, a równik...
Prawdopodobnie do 2050 roku produkcja energii na świecie będzie tylko ze źródeł odnawialnych, rewolu...
Japonia - Autokar turystyczny wypadł z drogi w pobliżu ośrodka narciarskiego Karuizawa, zginęło 14 o...
Ogromne nawałnice i trąba powietrzna we Francji
Korea Północna w ciągu roku będzie w stanie przetestować pocisk balistyczny z głowicą jądrową, który...