Komisja Europejska poinformowała we wtorek o nałożeniu na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Zdaniem Brukseli, koncern faworyzował własny serwis zakupowy w wynikach wyszukiwania. Firma Google odrzuciła decyzję KE. Korporacja rozważa odwołanie się od decyzji.

Komisja Europejska prowadziła dochodzenie w sprawie internetowego giganta od 2008 roku. Siedem lat później przedstawiła formalne zarzuty odnoszące się do systematycznego faworyzowania przez Google’a jego własnej porównywarki cenowej produktów Google Shopping na stronach z ogólnymi wynikami wyszukiwania.

Wyniki dotyczące Google Shopping były zamieszczane w sposób bardziej widoczny na ekranie niż wyniki jego konkurentów, zazwyczaj na samej górze. Działo się tak niezależnie od tego, czy taki wynik był najbardziej zbliżony do tego, czego szukał internauta.

 

Google odrzuciła decyzję KE

Firma Google odrzuciła decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu na nią grzywny. Korporacja rozważa odwołanie się od decyzji.

Nie zgadzamy się z ogłoszonymi dzisiaj wnioskami. Dokonamy szczegółowej oceny decyzji Komisji, rozważając odwołanie się od niej, i oczekujemy kolejnych możliwości przedstawienia naszych argumentów– oświadczył wiceprezes i główny radca prawny Google Kent Walker.

Amerykańska firma podkreśliła, że Google wyświetla reklamy zakupowe, łącząc użytkowników z tysiącami dużych i małych sprzedawców. Uważamy, że decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zakupów online nie docenia wartości, jaką niosą ze sobą te szybkie i łatwe połączenia – napisał Walker.

KE dała firmie 90 dni na zaprzestanie bezprawnych praktyk albo zostanie na nią nałożona kara w wysokości do 5 proc. średniego dziennego obrotu spółki macierzystej Google’a, Alphabet.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

USA - Bardzo nietypowy i groźny cyklon powstał w pobliżu Alaski, takie są rzadkością
Kometa C/2011 L4 będzie dobrze widoczna już w środę wieczorem
W 2012 roku inwestycje w energetykę wiatrową wzrosły o 40 proc. w Polsce, Rumunii, Estonii, na Ukrai...
Wzrost globalnej temperatury prawdopodobnie wpływa na wzrost prędkości wiatrów na Ziemi
Francja - Ogromne ilości dzierów włochatych wychodzi w nocy w miejscowości pod Paryżem
UK - Cyklon Abigail dotarł na Wyspy, w Szkocji porywy wiatru do 160 km/h
Rio de Janeiro, Brazylia - Na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi na plażach odkryto super...
Hong Kong, Chiny - Po największych upałach od 48 lat wystąpiła ogromna burza, w ciągu 12 godzin dosz...
Chorwacka policja zatrzymała obywatelkę Polski na granicy z Czarnogórą, w samochodzie miała pojemnik...