Historią sondy Rosetta i lądownika Philae żył cały świat. To pierwsza maszyna, stworzona ludzką ręką, która osiadła na powierzchni komety. Teraz naukowcy nie mają już nadziei, że uda im się odzyskać kontakt z maszyną.

Lądownik Philae zakończył misję Zdjęcie: ESA/NASA

Lądownik Philae zakończył misję Zdjęcie: ESA/NASA

12 listopada 2014 to przełomowy dzień w historii badań kosmicznych. Tego dnia na powierzchni komety 67P/Czuriumov–Gierasimenko osiadł lądownik Philae. Jego lądowanie nie obeszło się bez przeszkód i najprawdopodobniej znalazł się w cieniu wzgórza. Fakt ten okazał się kluczowy w całej misji, ponieważ brak dostępu do światła spowodował, że Philae nie był w stanie naładować swoich akumulatorów i dalej pracować. Od 9 lipca 2015 roku lądownik milczy. Teraz naukowcy mówią, że stracili jakąkolwiek nadzieję, że odzyskają z maszyną kontakt, a tym samym misja Rossety dobiegła końca.

– Szansa, że Philae się do nas odezwie niestety jest bliska zeru – powiedział Stephan Ulamec z Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR.

 

Wielkie odkrycia

Chwilę po wylądowaniu, gdy lądownik miał naładowane baterie, Philae zbierał dane z komety 67P/Czuriumov–Gierasimenko. Na powierzchni komety Philae wykrył 16 związków organicznych oraz parę wodną, tlenek węgla i dwutlenek węgla. Naukowcy potwierdzili również, że znajduje się tam tlen cząstkowy O2.

Eksperci podali, że stosunek tlenu do wody na komecie pozostawał przez kilka miesięcy stały. Oznacza to, że O2 obecny jest przez cały czas na komecie. Prawdopodobnie znajduje się na niej przez miliardy lat. Można więc przypuszczać, że cząsteczki na komecie “pamiętają” początki Układu Słonecznego.

 

Poniżej: animowany film przedstawiający misję Rosetta

 

Źródło: ESA, tvnmeteo.pl

Polecane:

Peru - 83 osoby ranne, 34 domy zniszczone po piątkowym trzęsieniu ziemi
USA - Szykują się na największe śnieżyce od 35 lat, może spaść nawet metr śniegu
Powstał termometr o dokładności 30 mld części stopnia, wykorzystuje pomiar prędkości światła czerwon...
Supertajfun Vongfong stał się najsilniejszym zjawiskiem tego typu w ostatnim roku na Ziemi, kieruje ...
NASA - Naukowcy opracowali nowy model obrazujący gradient stężenia dwutlenku węgla
Pluton ma szansę znów stać się dziewiątą planetą naszego Układu Słonecznego, o 17:00 zapraszam na tr...
Wyspy Zielonego Przylądka - Znaleziono ślady ogromnego tsunami sprzed 73 tysięcy lat
Włochy - Z zasypanego lawiną śniegu hotelu Rigopiano wydobyto 8 żywych osób
W Yellowstone pojawiło się już 70 wstrząsów w zaledwie dwie doby