Naukowcy NASA ogłosili, że mają 12 potencjalnych kandydatek na kosmiczne kopalnie. Współczesna technologia pozwala na umieszczenie na orbicie i eksploatację tych meteorytów. Wizja sprowadzania surowców z planetoid przestała być science-fiction.

Dookoła Ziemi jest wiele skał zbudowanych z cennych kruszców. Niestety, wiele krąży zbyt daleko, by ich ściąganie było opłacalne – koszt paliwa przekroczyłby prawdopodobny zysk.

Z tego powodu naukowcy wprowadzili nową kategorię dla kosmicznych skał – ERO (Easily Retrievable Objects). Dotyczy ona skał od 2 do 60 metrów średnicy krążących na tyle blisko naszej planety, by móc do nich łatwo dotrzeć. Naukowcy ogłosili, że znaleźli już 12 skał tej kategorii.

Kopalnia w spoczynku

Pierwszą kandydatką, którą wybrali naukowcy, jest skała nazwana 2006 RH120 o średnicy 4 metrów. Według specjalistów, już w 2021 roku możliwe byłoby jej złapanie i przetransportowanie do punktu libracyjnego, tzw. punktu Lagrange’a. To miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał – np. Księżyca i Ziemi – powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie (w tym przypadku obiekt kat. ERO) może pozostawać w spoczynku względem ciał układu.

By zwiększyć efektywność misji, naukowcy planują uruchomić teleskop nazwany Planetary Resources. Określałby ich potencjalny skład, szacując wartość jego zasobów. Ułatwiłoby to decyzję o zasadności finansowej przedsięwzięcia.

Rewolucja gospodarcza

– Sukces na tym polu zrewolucjonizowałoby rynek na świecie – argumentują naukowcy NASA. Podkreślają, że asteroidy i tak ulegają zniszczeniu, wpadając w atmosferę planet i spalając się.

Temat poważnie traktują firmy, takie jak Deep Space Industries. Przemysł kosmiczny jest napędzany w głównej mierze przez biznes, a nie jak niegdyś, wyścig zbrojeń. Wizja pozyskiwania surowców z planetoid sprawia, że technologia coraz szybciej się rozwija i w niedługiej przyszłości, ta wizja może stać się faktem obecnym w naszym codziennym życiu.

Źródło: wired.com, tm

Polecane:

Japonia - Tsunami z marca 2011 wywołało chaos w jonosferze, wystąpiły zakłócenia ruchu elektronów [V...
Słońce - Z okolic dziury koronalnej poleciał "kondensat" plazmy
Saturn - Sonda Cassini zrobiła zdjęcie sześciokątnej burzy na półkuli północnej
Jądro Ziemi może być o wiele gorętsze niż sądzono, może mieć temperaturę taką jak Słońce na powierzc...
NASA - Satelita IRIS już na orbicie, naukowcy chcą rozwikłać zagadkę, w jaki sposób energia z powier...
USA - Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kalifornii, magnituda 6.9
Iran - Po Teheranie jeżdżą "patrole niewinności", sprawdzają czy jakaś kobieta nie pokazał...
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kilauea przesuwa się średnio 270 metrów na dobę, wkrótce przepłynie cał...
Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C., poprzedni rekord wystąpił ...