Naukowcy NASA ogłosili, że mają 12 potencjalnych kandydatek na kosmiczne kopalnie. Współczesna technologia pozwala na umieszczenie na orbicie i eksploatację tych meteorytów. Wizja sprowadzania surowców z planetoid przestała być science-fiction.

Dookoła Ziemi jest wiele skał zbudowanych z cennych kruszców. Niestety, wiele krąży zbyt daleko, by ich ściąganie było opłacalne – koszt paliwa przekroczyłby prawdopodobny zysk.

Z tego powodu naukowcy wprowadzili nową kategorię dla kosmicznych skał – ERO (Easily Retrievable Objects). Dotyczy ona skał od 2 do 60 metrów średnicy krążących na tyle blisko naszej planety, by móc do nich łatwo dotrzeć. Naukowcy ogłosili, że znaleźli już 12 skał tej kategorii.

Kopalnia w spoczynku

Pierwszą kandydatką, którą wybrali naukowcy, jest skała nazwana 2006 RH120 o średnicy 4 metrów. Według specjalistów, już w 2021 roku możliwe byłoby jej złapanie i przetransportowanie do punktu libracyjnego, tzw. punktu Lagrange’a. To miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał – np. Księżyca i Ziemi – powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie (w tym przypadku obiekt kat. ERO) może pozostawać w spoczynku względem ciał układu.

By zwiększyć efektywność misji, naukowcy planują uruchomić teleskop nazwany Planetary Resources. Określałby ich potencjalny skład, szacując wartość jego zasobów. Ułatwiłoby to decyzję o zasadności finansowej przedsięwzięcia.

Rewolucja gospodarcza

– Sukces na tym polu zrewolucjonizowałoby rynek na świecie – argumentują naukowcy NASA. Podkreślają, że asteroidy i tak ulegają zniszczeniu, wpadając w atmosferę planet i spalając się.

Temat poważnie traktują firmy, takie jak Deep Space Industries. Przemysł kosmiczny jest napędzany w głównej mierze przez biznes, a nie jak niegdyś, wyścig zbrojeń. Wizja pozyskiwania surowców z planetoid sprawia, że technologia coraz szybciej się rozwija i w niedługiej przyszłości, ta wizja może stać się faktem obecnym w naszym codziennym życiu.

Źródło: wired.com, tm

Polecane:

USA - Huragan Irene rozpoczął dewastowanie wschodniego wybrzeża, jutro Waszyngton i Nowy Jork
Niedługo powstanie sieć 3000 radioteleskopów "SKA Telescope" o łącznej powierzchni miliona...
Rosja - Nowy sposób na szybki zarobek, wystarczy rzucić się pod koła samochodu i wyłudzić pieniądze ...
Chiny - Silne wstrząsy sejsmiczne przy dużej zaporze wodnej w prowincji Junnan, magnituda 5.3, kilka...
Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty [Video]
LosyZiemi - Ogromna dziura koronalna na Słońcu znajduje się na wprost Ziemi, wkrótce wystąpi silna b...
Rekordowe upały w Australii, temperatura w cieniu przekracza 48.2 st.C., zamknięto niektóre fabryki ...
USA - Miami pod wodą, zawiódł jeden z najdroższych systemów przeciwpowodziowych składający się z 80 ...
Po dostarczeniu do organizmu kofeiny, u osób z chorobą Parkinsona jest znacznie mniejsze stężenie, n...