Władze Korei Południowej poinformowały o dwóch pierwszych przypadkach zgonów osób zakażonych wirusem MERS. W ciągu dwóch tygodni zainfekowanych zostało w tym kraju 25 osób, a 700 ludzi poddano kwarantannie.

Korea Południowa - Wirus MERS zabił dwie osoby

Południowokoreańskie ministerstwo zdrowia przekazało, że z powodu ciężkiej niewydolności oddechowej w poniedziałek zmarła 58-letnia kobieta, która miała kontakt z pierwszym chorym na terenie Korei Płd. Druga ofiara śmiertelna to 71-letni mężczyzna, który był podłączony do respiratora, a w przeszłości chorował na nerki.

Kolejne zachorowania

Korea Płd. odnotowała 24 przypadki zachorowania od zdiagnozowania pierwszego chorego na MERS w ubiegłym miesiącu. Był to mężczyzna, który podróżował do Arabii Saudyjskiej i innych krajów Bliskiego Wschodu. Znaczna większość późniejszych zachorowań była powiązana z pierwszym pacjentem – albo był to personel medyczny, albo pacjenci oraz członkowie ich rodzin, którzy przebywali z nim w szpitalu, zanim został ostatecznie zdiagnozowany i odizolowany. Także dwie pierwsze ofiary śmiertelne były leczone w tym samym szpitalu co pierwszy chory.

Pod względem liczby zachorowań na MERS Korea Płd. jest trzecim krajem po Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Władze w Seulu były krytykowane za nieprawidłową ocenę ryzyka i dopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa, gdy początkowo przeoczono objawy u pierwszego chorego.

 

MERS jak SARS

MERS jest podobny do wirusa wywołującego zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS, który w 2003 roku zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. W przeciwieństwie do SARS może też doprowadzić do niewydolności nerek.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 38 proc. zakażonych wirusem MERS umiera, nie istnieje żadna szczepionka. Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość odnotowano w Arabii Saudyjskiej – od 2012 roku odnotowano tam ponad 400 śmiertelnych przypadków MERS.

Polecane:

Powodzie w południowej Brazylii – 10 martwych, tysiące ewakuowanych
NASA - Zdjęcie asteroidy Westa, krater i góra wysokości trzech Everestów
Prawdopodobnie 12.9 tys. lat temu w Ziemię uderzyła kometa co doprowadziło do zagłady starożytnego l...
Podchloryn sodu, czyli jeden ze składników zwykłego wybielacza, w małym stężeniu przyspiesza proces ...
Znaleziono nowy krater uderzeniowy na Marsie, ma średnicę 30 metrów
Meksyk - Atak zimy sparaliżował ruch na ponad 10 godzin na drodze między Mexico City, a miastem Tolu...
Odkryto obecność złożonych cząsteczek organicznych w dysku pyłu i gazu otaczającym odległą, młodą gw...
Kruki potrafią współpracować w celu osiągnięcia celu, ale nie lubią oszustów
Brisbane, Australia - Szaleniec oblał kierowcę autobusu łatwopalną cieczą i podpalił, ten spłonął w ...