Kosmiczna śmieciarka” ma wystrzeliwać specjalną siatkę, która będzie oplatać odpady krążące na orbicie i sprowadzać je w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze. Instalacja jest już praktycznie gotowa, w lutym czekają ją pierwsze testy.

"Kosmiczna śmieciarka" będzie sprzątała orbitę

Człowiek śmieci wszędzie tam, gdzie się pojawi. Nie inaczej jest w Kosmosie – ubocznym skutkiem jego podboju jest około 27 tysięcy odpadów krążących wokół Ziemi. To przede wszystkim szczątki rakiet i satelitów.Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna szykuje się do wielkich porządków i już za trzy lata „kosmiczna śmieciarka”, nad którą pracują trzy firmy, będzie zbierać z orbity to, czym zdążyliśmy już zaśmiecić okolice naszej planety.

 

Śmieciarką przez galaktykę

Zgodnie z planem operacji Clean Space (pol. Czysta Przestrzeń) do czyszczenia przestrzeni kosmicznej ma posłużyć śmieciarka wyposażona w potężną sieć, która będzie rozwijać się już na orbicie. Wpadające w nią śmieci mają zostać następnie sprowadzone w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze.

– Właściwie nasz projekt jest już na ostatnim etapie. Teraz czekają nas testy w Kanadzie w samolocie, w którego wnętrzu panować będą warunki stanu nieważkości – powiedział Arkadiusz Śmigielski z firmy Opti Nav.

W tym celu w zaimprowizowanym kadłubie samolotu twórcy „kosmicznej śmieciarki” nadzorują na razie testy siatki ze specjalnymi obciążnikami. – Siatka inaczej zachowuje się, gdy działa na nią opór powietrza, a inaczej, gdy jest w przestrzeni kosmicznej. Rozstawiliśmy w środku sprzęt, żeby sprawdzić, jak zachowują się po wystrzeleniu, jak te sieci się rozwijają, a potem rozrysujemy położenie ich węzłów – dodaje Śmigielski.

Podczas testów w Kandzie na początku lutego będą mogli oddać 15 strzałów. Całość będzie filmowania przez kamery.

Polecane:

Energetyka jądrowa - Kontrowersyjny prąd z atomu
Magma z płaszcza ziemskiego na powierzchnię wydobywa się znacznie szybciej, niż dotychczas myślano
USA - CES 2014, czyli największe targi elektroniki, które odbywają się w Las Vegas [Video]
Rosja - Pierwszego czerwca mogą wyłączyć znajdujące się na ich terytorium amerykańskie stacje system...
W ciągu najbliższego miesiąca Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna na polskim niebie pona...
WHO/ONZ - Pięć popularnych pestycydów i herbicydów zawierających glifosat jest prawdopodobnie rakotw...
UK - Zachwycające tęczowe smugi ukazały się mieszkańcom Wysp Brytyjskich
Niemcy - Dom grozy w Höxter, sadystyczna para zwabiała kobiety, które później były więzione i tortur...
Mindanao, Filipiny - Słabe trzęsienie ziemi zniszczyło kilka budynków, magnituda 5.7