Kosmiczna śmieciarka” ma wystrzeliwać specjalną siatkę, która będzie oplatać odpady krążące na orbicie i sprowadzać je w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze. Instalacja jest już praktycznie gotowa, w lutym czekają ją pierwsze testy.

"Kosmiczna śmieciarka" będzie sprzątała orbitę

Człowiek śmieci wszędzie tam, gdzie się pojawi. Nie inaczej jest w Kosmosie – ubocznym skutkiem jego podboju jest około 27 tysięcy odpadów krążących wokół Ziemi. To przede wszystkim szczątki rakiet i satelitów.Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna szykuje się do wielkich porządków i już za trzy lata „kosmiczna śmieciarka”, nad którą pracują trzy firmy, będzie zbierać z orbity to, czym zdążyliśmy już zaśmiecić okolice naszej planety.

 

Śmieciarką przez galaktykę

Zgodnie z planem operacji Clean Space (pol. Czysta Przestrzeń) do czyszczenia przestrzeni kosmicznej ma posłużyć śmieciarka wyposażona w potężną sieć, która będzie rozwijać się już na orbicie. Wpadające w nią śmieci mają zostać następnie sprowadzone w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze.

– Właściwie nasz projekt jest już na ostatnim etapie. Teraz czekają nas testy w Kanadzie w samolocie, w którego wnętrzu panować będą warunki stanu nieważkości – powiedział Arkadiusz Śmigielski z firmy Opti Nav.

W tym celu w zaimprowizowanym kadłubie samolotu twórcy „kosmicznej śmieciarki” nadzorują na razie testy siatki ze specjalnymi obciążnikami. – Siatka inaczej zachowuje się, gdy działa na nią opór powietrza, a inaczej, gdy jest w przestrzeni kosmicznej. Rozstawiliśmy w środku sprzęt, żeby sprawdzić, jak zachowują się po wystrzeleniu, jak te sieci się rozwijają, a potem rozrysujemy położenie ich węzłów – dodaje Śmigielski.

Podczas testów w Kandzie na początku lutego będą mogli oddać 15 strzałów. Całość będzie filmowania przez kamery.

Polecane:

Dziś przelecą dwie asteroidy zaledwie 76 tys.km od Ziemi
Chiny - W rzece Heilongjiang złowiono Kaługę o wadze 617 kg
Kwas walproinowy wielokrotnie zwiększa u człowieka prędkość przyswajania wiedzy, niestety jest szkod...
Irlandia - Rząd postanowił wprowadzić opłaty za wodę, która dotychczas była darmowa, w całym kraju z...
Norwegia - Zjawiskowe, a zarazem niebezpieczne stratosferyczne chmury nad Tromso
Naukowcy uważają, że ekstremalny efekt cieplarniany może doprowadzić do unicestwienia życia, które m...
Opracowano metodę obrazowania mózgu, dzięki której można odczytać intencje z dużym prawdopodobieństw...
Indie - Biedne kobiety z Nepalu sprzedają swoją skórę, za 130 cm2 skóry z pleców dostają 150 dolarów...
X299 to nowa platforma Intela do której będą nowe procesory i9 wyposażone nawet w 18 rdzeni i 36 wąt...