Kosmiczna śmieciarka” ma wystrzeliwać specjalną siatkę, która będzie oplatać odpady krążące na orbicie i sprowadzać je w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze. Instalacja jest już praktycznie gotowa, w lutym czekają ją pierwsze testy.

"Kosmiczna śmieciarka" będzie sprzątała orbitę

Człowiek śmieci wszędzie tam, gdzie się pojawi. Nie inaczej jest w Kosmosie – ubocznym skutkiem jego podboju jest około 27 tysięcy odpadów krążących wokół Ziemi. To przede wszystkim szczątki rakiet i satelitów.Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna szykuje się do wielkich porządków i już za trzy lata „kosmiczna śmieciarka”, nad którą pracują trzy firmy, będzie zbierać z orbity to, czym zdążyliśmy już zaśmiecić okolice naszej planety.

 

Śmieciarką przez galaktykę

Zgodnie z planem operacji Clean Space (pol. Czysta Przestrzeń) do czyszczenia przestrzeni kosmicznej ma posłużyć śmieciarka wyposażona w potężną sieć, która będzie rozwijać się już na orbicie. Wpadające w nią śmieci mają zostać następnie sprowadzone w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze.

– Właściwie nasz projekt jest już na ostatnim etapie. Teraz czekają nas testy w Kanadzie w samolocie, w którego wnętrzu panować będą warunki stanu nieważkości – powiedział Arkadiusz Śmigielski z firmy Opti Nav.

W tym celu w zaimprowizowanym kadłubie samolotu twórcy „kosmicznej śmieciarki” nadzorują na razie testy siatki ze specjalnymi obciążnikami. – Siatka inaczej zachowuje się, gdy działa na nią opór powietrza, a inaczej, gdy jest w przestrzeni kosmicznej. Rozstawiliśmy w środku sprzęt, żeby sprawdzić, jak zachowują się po wystrzeleniu, jak te sieci się rozwijają, a potem rozrysujemy położenie ich węzłów – dodaje Śmigielski.

Podczas testów w Kandzie na początku lutego będą mogli oddać 15 strzałów. Całość będzie filmowania przez kamery.

Polecane:

Nowa szczelina w aktywnym sejsmicznie rejonie Islandii
Chiny wybudują w Tybecie najwyżej położone lotnisko na świecie, będzie na wysokości 4436 m n.p.m.
Rosja - Niedawno zrezygnowali z czasu zimowego, teraz będą kolejne zmiany, jeszcze nikt nie wie jaki...
Nowe zdjęcia komety ISON, która pod koniec roku może być jaśniejsza od Księżyca w pełni
14 kwietnia 2026 asteroida "2013 GM3" może przelecieć zaledwie 8600 km nad Ziemią, ma 20 m...
UK - Ziemniako-pomidor został zaprezentowany przez firmę ogrodniczą, nie jest wytworem inżynierii ge...
Google kupił biotechnologiczną firmę Lift Labs, która stworzyła "inteligentną łyżkę" dla o...
Casa Brutale, niezwykły projekt domu wewnątrz klifu, zostanie zrealizowany w Bejrucie w 2018 roku, k...
Terapia w komorze hiperbarycznej uratowała uszkodzony mózg dwuletniej dziewczynki, który był niedotl...