Kruki mają wśród naukowców bardzo dobrą opinię, a szereg eksperymentów potwierdziło, że należą do najinteligentniejszych ptaków, czy też zwierząt w ogóle. Wyniki najnowszych badań, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu pokazują, że do imponującej listy ich zdolności można jeszcze dodać umiejętność współpracy. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo “Scientific Reports” kruki chętnie współpracują, choć nie z każdym.

Kruki

W naturze obserwowaliśmy, że kruki potrafią działać wspólnie na przykład po to, by przegonić drapieżnika. Teraz, korzystając z warunków laboratoryjnych, z udziałem kruków trzymanych w niewoli, byliśmy w stanie prześledzić, jak dokładnie to robią– mówi pierwszy autor pracy Jorg Massen.

Eksperyment zaplanowano tak, że dwa kruki musiały równocześnie ciągnąc za dwa końce linki, by do kraty przyciągnąć platformę z dwoma kawałkami sera. Jeśli tylko jeden z kruków brał się do pracy, wyciągał linkę z haczyków przymocowanych do platformy i ptaki zostawały z linką, ale bez sera. Bez żadnego wcześniejszego treningu ptaki były w stanie zorientować się co mają zrobić i zwykle współpracowały bardzo skutecznie.

Problem pojawiał się, gdy przestawały mieć do siebie zaufanie. Jeśli jeden z kruków okazał się oszustem i po przyciągnięciu platformy porwał oba kawałki sera, jego oszukany partner przestawał go traktować, jako wiarygodnego partnera. Nigdy więcej nie chciał z nim już współpracować. Okazało się, że wspólne działanie możliwe jest tylko, gdy ptaki uznają się za przyjaciół, nie wtedy, gdy są sobie wrogie.

Taki wyrafinowany sposób trzymania partnera w szachu obserwowano do tej pory tylko u ludzi i szympansów, fakt, że występuje u ptaków to całkowita nowość– podkreśla Massen.

Ser tylko za współpracę /Rys. Nadja Kavcik-Graumann /materiały prasowe

Ser tylko za współpracę /Rys. Nadja Kavcik-Graumann /materiały prasowe

Źródło: rmf24

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w okolicach Wysp Salomona, magnituda 6.6
Teksas, USA - Po rocznej suszy bardzo duża powódź, zalane 4 największe miasta [Video]
Japonia - Uruchamiają dwa reaktory atomowe
Tak mógł wyglądać Mars kilka miliardów lat temu, obraz powstał z wykorzystaniem technologii Blue Mar...
Satelita SOHO w styczniu 2013 roku zarejestrowała na Słońcu podmuchy wychodzące od podstawy korony i...
Brazylia - Zuchwały napad na fabrykę Samsunga, skradziono 40 tysięcy sztuk sprzętu elektronicznego o...
Francja - Producentom, którzy celowo "programują awarie" sprzętu elektronicznego będzie gr...
Polska - "Ustawa Inwigilacyjna" ponownie w sejmie, Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Czł...
Niepokojące prognozy naukowców - 60 procent powierzchni Ziemi doświadczy ekstremalnych upałów, tempe...