Obecnie, naukowcy uważają, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z inną planetą o mniej więcej wielkości Marsa. To tak zwana teoria wielkiego zderzenia, do której miało dojść około 4,56 mld lat temu, zaraz po tym jak uformował się Układ Słoneczny. Jednak nowe analizy skał pochodzących z księżyca wskazują na to, że jego geneza sięga okresu pomiędzy 4,36-4,45 mld lat temu. To znaczy, że jest młodszy, niż dotąd sądzono.

Odkrycie, które „odmładza” naszego naturalnego satelitę o 100 mln lat może zmienić dotychczasowe poglądy naukowców na temat naszej planety i Księżyca.Niezbadane konsekwencje

– Istnieje wiele ważnych i jeszcze niezbadanych konsekwencji tego, że Księżyc jest młodszy – powiedział Richard Carlson z Carnegie Institution for Science in Washington (amerykańska organizacja, która została utworzona, by wspierać badania naukowe). – Na przykład, jeśli Ziemia była już wystarczająco zróżnicowana przed wielkim zderzeniem, to w jaki sposób późniejsza kolizja wpłynęła na atmosferę naszej planety? – dodał Carlson.

Analiza skał księżycowych

Naukowcy poddali analizie skały pochodzące i z Księżyca, i z Ziemi (z miejca, w którym nastąpiła kolizja). Okazało się, że skały księżycowe zostały utworzone nieco później niż sądzono. Ich początek datuje się na około 4,36 mld lat. Natomiast po przebadaniu ziemskich skał, eksperci stwierdzili, że do zderzenia doszło około 4,45 mld lat temu.

Naukowcy wykorzystali przy tym badaniu nowoczesne techniki, dlatego uważają, że precyzyjnie określili czas momentu wielkiego zderzenia. Wierzą w to, że ich szacunki są konkretne i stąd wysuwają wnioski, że Księżyc jest młodszy o 100 mln lat.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Naukowcy przewidują na 2012 rok 12 burz tropikalnych i 7 huraganów
NASA - Chcą stworzyć holownik asteroid
Według ostatnich badań, fazy Księżyca mają wpływ na nasze zdrowie
Chiny - Znoszą ograniczenia w dostępie do internetu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szan...
Australia przestała wydawać wizy osobom z państw Afryki Zachodniej, gdzie występuje epidemia wirusa ...
Odkryto jedną z najmłodszych i najbardziej odległych galaktyk, jest na znacznie dalszym etapie ewolu...
Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg, dawniej był ucieleśnieniem groźnego mityczne...
Na podstawie danych przysłanych przez satelitę Jason 3 powstały pierwsze mapy dotyczące wysokości wo...
Plymouth, USA - Rybak z Massachusetts złowił niebieskiego fluorescencyjnego homara, zdarza się taki ...