Gdy podczas szóstej misji na Księżyc załoga odnotowała tajemnicze błyski na horyzoncie, naukowcy przecierali zdumione oczy. Okazało się, że Srebrny Glob może mieć atmosferę, co przeczyło wszystkim poprzednim ustaleniom. Teraz NASA postanowiła wysłać sondę, której jedynym zadaniem będzie dokładne jej zbadanie.

Sonda nazwana Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) dostarczy globalnych pomiarów gęstości i składu chemicznego egzosfery Księżyca.

Pomiary gazu i pyłu będą prowadzone jednocześnie z sondą ARTEMIS (Acceleration, Reconnection and Turbulence, and Electrodynamic of Moon’s Interaction with the Sun). Uzupełniające pomiary wykona też instrument LAMP (Lyman-Alpha Mapping Project) na sondzie LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter).

Szkice Cernana, opisujące tajemnicze zjawisko. Poświata w kształcie korony – czerwona, łuna światła na horyzoncie – niebieski, silny rozbłysk, jaki zainteresował naukowców – zielony

Tajemnicze błyski

Inspiracją do badań były tajemnicze błyski, które zauważył astronauta Eugene Cernan, jedenasty człowiek, który stanął na Księżycu. Błyski zaobserwowane podczas misji Apollo 17 udowodniły, że nasz satelita posiada atmosferę, której istnienie było podważane.

 

Badania dostarczą informacji na temat pochodzenia i ewolucji substancji lotnych na Księżycu. Dostarczą tym samym wiedzy na temat fundamentalnych procesów zachodzących w rozrzedzonej egzosferze słabo związanej z powierzchnią.

Dobry materiał

Księżyc jest dobrym celem do takich badań. Istniejące próbki i zbierane dane pozwalają na ścisłe określenie właściwości zewnętrznej warstwy jego powierzchni.

Jak do tej pory ustalono, gazowa atmosfera Księżyca występuje do wysokości około 50 km. Jest najgęstsza podczas wschodu Słońca w obszarze równikowym. Jest wytwarzana przez regolit, czyli warstwy zwietrzałej skały i pyłu, oraz pył międzyplanetarny, nanoszony przez wiatr słoneczny.

Za uwalnianie substancji z regolitu odpowiedzialne są reakcje chemiczne, zmiany temperatury, które na powierzchni Księżyca właśnie z powodu braku atmosfery są bardziej gwałtowne, i w pewnym stopniu procesy wewnętrzne. Ich dynamika jest ściśle zależna od rozpatrywanej substancji oraz od czynników zewnętrznych, takich jak częstość zderzeń z meteoroidami, właściwości plazmy w otoczeniu i oświetlenie słoneczne.

Będą szukać nowych pierwiastków

Obserwacje wykonane w 1972 r. podczas misji Apollo 17 oraz przez obserwatoria naziemne pozwoliły jak dotąd na zidentyfikowanie tylko kilku pierwiastków w egzosferze Księżyca – helu, potasu, sodu, argonu i rubidu.

 

Jeśli nawet część składu egzosfery jest odbiciem składu regolitu, należy spodziewać się znalezienia wielu innych pierwiastków. LADEE ma umożliwić ich zidentyfikowanie.

Sprawdzą nowe idee

Zebrane dane mogą mieć też pewne znaczenie podczas planowania misji bezzałogowych i załogowych w przyszłości, zwłaszcza w projektowaniu instrumentów astronomicznych przeznaczonych do umieszczenia na Księżycu.

Misja umożliwi naukowcom przetestowanie kilku istotnych celów inżynieryjnych. Naukowcy sprawdzą system komunikacji laserowej, pozwalającej na szybki przesył danych z orbity Księżyca. Przetestują w praktyce nową konstrukcję niewielkiego i taniego statku kosmicznego, do zastosowań na orbicie Ziemi i badań planetarnych. Naukowcy przetestują także zdolności rakiety Minotaur 5 do wynoszenia sond planetarnych.

Poświata, która zainteresowała naukowców 

 

Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

 

 

Polecane:

Australia - Po 50 latach badań naukowiec twierdzi, że znalazł przekonujące wyjaśnienie zagadki pioru...
Liczba Rosjan żyjących poniżej progu ubóstwa sięgnęła 22.9 miliona
LosyZiemi - Wulkany, parowanie i burze geomagnetyczne, zdjęcia wykonane w tym samym czasie w trzech ...
Polska - Z powodu upałów wprowadzony zostaje 20 stopień zasilania, zakłady produkcyjne o poborze moc...
Francja - Za 5 lat może się pojawić sztuczne, niewielkie i lekkie płuco na baterie dla osób, którym ...
Dziwny obiekt na zdjęciu z ISS, to prawdopodobnie zwykłe odbicie w szybie urządzenia do obserwacji Z...
Brak grawitacji może być przyczyną zmiany kształtu serca
Huragan Matthew zabił na Haiti ponad tysiąc osób, w Karolinie Północnej ogłoszono stan wyjątkowy ze ...
Hiszpania zasypana śniegiem, w najbliższych dniach temperatura może spaść do -20 st.C.