W wybuchu przed publicznym parkiem w Lahore we wschodnim Pakistanie zginęło w niedzielę, według najnowszych danych, co najmniej 65 osób, a ponad 280 zostało rannych. Według policji wybuch spowodował zamachowiec samobójca.

Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw -3

Do wybuchu doszło w rejonie parkingu przed Parkiem Gulshan-e-Iqbal, kilka zaledwie metrów od dziecięcych huśtawek. Park ten w niedzielny wielkanocny wieczór był pełen ludzi.

Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw -1

Większość rannych to kobiety i dzieci.

Pakistan, zamieszkany przez 190 mln ludzi, jest nękany rebeliami talibów, działalnością gangów i przemocą na tle wyznaniowym. Pendżab jest największą i najbogatszą prowincją kraju.

Tradycyjnie był też najspokojniejszą prowincją Pakistanu. Ze stolicy Pendżabu, Lahore, pochodzi premier Pakistanu Nawaz Sharif. Jego przeciwnicy oskarżają go o tolerowanie bojowników w zamian za pokój w prowincji. Premier oczywiście zdecydowanie odrzuca te oskarżenia.

Wynik ofensywy przeciw dżihadystom

W 2014 roku Pakistan rozpoczął ofensywę przeciwko talibom i sprzymierzonym z nimi bojownikami w Waziristanie Północnym, starając się wygnać ich z bezpiecznych górskich kryjówek, z których dżihadyści przeprowadzali ataki w Pakistanie i Afganistanie po drugiej stronie granicy.

W zeszłym roku zginął cieszący się popularnością minister w prowincjonalnych władzach Pendżabu oraz co najmniej osiem osób w wybuchu bomby, który zniszczył jego dom.

Pakistani rescuers and officials gather at a bomb blast site in Lahore on March 27, 2016.  At least 25 people were killed and dozens injured when an explosion ripped through the parking lot of a crowded park where many minority Christians had gone to celebrate Easter Sunday in the Pakistani city Lahore, officials said. / AFP / ARIF ALI        (Photo credit should read ARIF ALI/AFP/Getty Images)

Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw -6 Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw -5 Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw -4 PAKISTAN-UNREST-EXPLOSION

Źródło: PAP,Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Anglia i Szkocja - Rzeki wystąpiły z brzegów, w ciągu doby spadło tyle deszczu, co statystycznie prz...
Przełom w sieciach neuronowych, 16 tys. komputerów Google rozpoznało samoistnie kota na filmach YouT...
USA - Gorączka Zachodniego Nilu zabiła już 168 osób, 4249 zachorowań od stycznia, a 280 w ostatnim t...
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.8 - awarie, zawieszone loty i wstrzymane pociągi
Japonia - Fukushima nadal przecieka, promieniowanie jest tak ogromne, że nawet roboty nie mogą funkc...
Chłopcy, którzy zaczęli palić papierosy przed 11 rokiem życia, zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi...
Rosja - Pistolety dla każdego, zliberalizowane prawo pozwala już na posiadanie broni palnej bez zezw...
Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać, lokalnie spadło 100 l/mkw i wywołało l...
Belgia - Dwa reaktory atomowe zostaną sprawdzone pod względem bezpieczeństwa, pęknięcia osłon reakto...