Zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Czerwoną Planetę kontynuuje swoją misję. Łazikowi Curiosity ostatnio wpadł w oko błyszczący meteoryt przypominający kamienne jajko. Marsjański turysta natychmiast zrobił zdjęcia okrągłej, metalowej kuli.

lazik-curiosity-znalazl-na-marsie-blyszczacy-meteoryt-przypominajacy-kamienne-jajko-2

Curiosity to łazik, który wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku. Jego zadaniem jest ocena możliwości występowania w przeszłości potencjalnych warunków do życia na Czerwonej Planecie. Niedawno na swojej drodze napotkał interesujący obiekt.

lazik-curiosity-znalazl-na-marsie-blyszczacy-meteoryt-przypominajacy-kamienne-jajko-1

Kamienne jajo

Łazik wyposażony jest w sprzęt, który umożliwia mu szczegółową fotorelację z misji. Jego najnowszym znaleziskiem jest okrągły, metalowy meteoryt nazwany przez naukowców z Centrum Astronomicznego w Arizonie “Egg Rock” (“Skała-Jajo”).

Nie wiadomo, kiedy meteoryt spadł na powierzchnię planety. Za pomocą laserów, w które jest wyposażony, udało się jednak ustalić, że składa się z niklu i żelaza. Kawałki meteorytów to powszechne znaleziska na Marsie, gdyż atmosfera znacznie różni się od ziemskiej. To nie pierwsze takie odkrycie łazika, lecz niedawno napotkana skała, za sprawą swojej dziwnie gładkiej powierzchni, jest wyjątkowa. Na powierzchni kuli dostrzec można również pojedyncze głębokie żłobienia, które mogą wskazywać na wcześniejsze topienie się skały w wysokiej temperaturze. Zdjęcia obiektu zrobione przez Curiosity zostaną do bardziej szczegółowych badań.

Obecnie, Curiosity kontynuuje swoje prace w pobliżu krateru Gale, mierzącego 5500 m, gdzie powoli wspina się po wzniesieniach Mount Sharp.

 

Misja łazika

Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Po ponad pół roku Curiosity był gotowy na pokonanie ostatniego, najważniejszego etapu. 6 sierpnia na Curiosity skupiła się uwaga całego świata – transmisję z lądowania oglądało ok. 500 mln ludzi. Od tego momentu amerykański łazik przesyła zdjęcia z Czerwonej Planety, zrobił sobie tam nawet selfie, a także ma własne konto na Twitterze, gdzie relacjonuje kolejne etapy swojej misji. Po kilku miesiącach pracy łazik potwierdził, że na Marsie znajdowała się kiedyś woda.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo, iflscience.com

Polecane:

USA - Straty z powodu powodzi szacowane na około 4 mld USD
USA - Silna burza piaskowa przeszła przez stan Arizona
USA - Gwałtowne opady śniegu, w kilkanaście godzin ma spaść nawet do 30 cm białego puchu
USA - Chicago wyjątkowo przez jeden wieczór było całe we mgle, wszystko za sprawą wiru polarnego
USA - W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze testy szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, trwać ...
Naukowcy znaleźli pięć planet o rozmiarach Ziemi, które mają 11.2 miliarda lat i są prawie tak stare...
USA - Jeździ samochodem i bez powodu strzela do ludzi, zabił już 7 osób w hrabstwie Kalamazoo
USA - W Chicago temperatura wzrosła do 21 st.C, zimą stało się to pierwszy raz od 1880 roku
Islandia - Silny wstrząs sejsmiczny w okolicy jednego z największych wulkanów na wyspie