Zautomatyzowane laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Czerwoną Planetę kontynuuje swoją misję. Łazikowi Curiosity ostatnio wpadł w oko błyszczący meteoryt przypominający kamienne jajko. Marsjański turysta natychmiast zrobił zdjęcia okrągłej, metalowej kuli.

lazik-curiosity-znalazl-na-marsie-blyszczacy-meteoryt-przypominajacy-kamienne-jajko-2

Curiosity to łazik, który wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku. Jego zadaniem jest ocena możliwości występowania w przeszłości potencjalnych warunków do życia na Czerwonej Planecie. Niedawno na swojej drodze napotkał interesujący obiekt.

lazik-curiosity-znalazl-na-marsie-blyszczacy-meteoryt-przypominajacy-kamienne-jajko-1

Kamienne jajo

Łazik wyposażony jest w sprzęt, który umożliwia mu szczegółową fotorelację z misji. Jego najnowszym znaleziskiem jest okrągły, metalowy meteoryt nazwany przez naukowców z Centrum Astronomicznego w Arizonie „Egg Rock” („Skała-Jajo”).

Nie wiadomo, kiedy meteoryt spadł na powierzchnię planety. Za pomocą laserów, w które jest wyposażony, udało się jednak ustalić, że składa się z niklu i żelaza. Kawałki meteorytów to powszechne znaleziska na Marsie, gdyż atmosfera znacznie różni się od ziemskiej. To nie pierwsze takie odkrycie łazika, lecz niedawno napotkana skała, za sprawą swojej dziwnie gładkiej powierzchni, jest wyjątkowa. Na powierzchni kuli dostrzec można również pojedyncze głębokie żłobienia, które mogą wskazywać na wcześniejsze topienie się skały w wysokiej temperaturze. Zdjęcia obiektu zrobione przez Curiosity zostaną do bardziej szczegółowych badań.

Obecnie, Curiosity kontynuuje swoje prace w pobliżu krateru Gale, mierzącego 5500 m, gdzie powoli wspina się po wzniesieniach Mount Sharp.

 

Misja łazika

Misja Curiosity rozpoczęła się jeszcze w 2011 roku, kiedy to pod koniec listopada rakieta z łazikiem wystartowała z Przylądka Canaveral. Po ponad pół roku Curiosity był gotowy na pokonanie ostatniego, najważniejszego etapu. 6 sierpnia na Curiosity skupiła się uwaga całego świata – transmisję z lądowania oglądało ok. 500 mln ludzi. Od tego momentu amerykański łazik przesyła zdjęcia z Czerwonej Planety, zrobił sobie tam nawet selfie, a także ma własne konto na Twitterze, gdzie relacjonuje kolejne etapy swojej misji. Po kilku miesiącach pracy łazik potwierdził, że na Marsie znajdowała się kiedyś woda.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo, iflscience.com

Polecane:

Jowisz zniszczył część swojego centralnego rdzenia
Kanał La Manche - Zawalił się duży fragment białych wapiennych klifów Dover
USA - Wysokie temperatury zapanowały w środkowych i zachodnich stanach, w Chicago nawet 21 st.C.
Wybuchy wulkanów spowolniły ocieplenie klimatu poprzez dostarczenie do stratosfery dwutlenku siarki
Strumienie gazów wyrzucane przez czarną dziurę w centrum ogromnej galaktyki M87 [Video]
Japonia - Więcej ludzi umiera, niż się rodzi, w 2013 roku ludność kraju zmniejszyła się o ćwierć mil...
Przez ogromną grawitację Jowisza prawdopodobnie mniej komet zagraża Ziemi
LosyZiemi - Zmiana stref magnetycznych na Słońcu, występują piękne, ale groźne zjawiska [Video]
Kolejne eksplozje w Tajlandii, w Surat Thani wybuchły kolejne bomby, ogółem 4 osoby zginęły [18+]