Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i “jak na takie okoliczności, to ma się dobrze”.

Leeuwarden, Holandia - Zderzyły się dwa myśliwce szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse

Do wypadku doszło podczas akrobacji nad bazą w holenderskim mieście Leeuwarden, gdzie w weekend odbędą się pokazy lotnicze „Luchtmachtdagen”. Szwajcarzy prawdopodobnie ćwiczyli przed właściwymi występami. Nie wiadomo jednak, co właściwie poszło nie tak.

Patrouille Suisse

Doniesienia z Holandii mówią o tym, że jeden z F-5 zderzył się w powietrzu z innym samolotem, choć nie sprecyzowano, z jakim. Nie wiadomo, czy była to inna maszyna zespołu akrobacyjnego, co byłoby jednak najbardziej prawdopodobne. Elementem pokazów Patrouille Suisse są przeloty w ciasnej formacji, podczas których samoloty są kilka metrów od siebie. Drobny błąd może skutkować wypadkiem.

Pilot uszkodzonej maszyny zdołał się katapultować i nic poważnego mu się nie stało. Rzeczniczka lokalnych służb ratunkowych stwierdziła, że „jak na takie okoliczności, to ma się dobrze”. Samolot spadł natomiast na brzeg stawu i częściowo zatonął, a częściowo spłonął.

Ostatnie dni są czarną serią katastrof w zespołach akrobacyjnych na całym świecie. 2 czerwca w USA rozbiły się niezależnie od siebie samoloty ze słynnych zespołów akrobacyjnych USAF Thunderbirds i US Navy Blue Angels. Pilot tej drugiej maszyny zginął. W piątek katastrofie uległ natomiast samolot Su-27 z równie słynnego rosyjskiego zespołu Rycerze Rosji. Jego pilot również zginął.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Superwulkany na świecie, a ostatnie flary słoneczne i wysokoenergetyczne protony
Tej nocy rój meteorów Eta Akwarydów osiągnie apogeum swojej aktywności, do 60 meteorów na godzinę
Indonezja - Silne i płytkie trzęsienie ziemi 30 km od dużych miast, 48 domów zniszczonych, magnituda...
Tbilisi, Gruzja - Ogromna powódź w bardzo krótkim czasie, z ZOO uciekły zwierzęta, 5 osób zginęło, 7...
Sumatra, Indonezja - Pojawiają się oznaki aktywności superwulkanu Toba, którego ostatnia erupcja 75 ...
Chorwacja - Znaleziono stonogę, która żyje w najgłębszych jaskiniach świata, 1100 metrów pod ziemią
Australia - Zbliża się cyklon tropikalny Stan, wiatr w porywach może osiągnąć 170 km/h
Powódź na północy Hiszpanii
Argentyna - Potężna wichura wyrywała drzewa i niszczyła domy w Buenos Aires