Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i „jak na takie okoliczności, to ma się dobrze”.

Leeuwarden, Holandia - Zderzyły się dwa myśliwce szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse

Do wypadku doszło podczas akrobacji nad bazą w holenderskim mieście Leeuwarden, gdzie w weekend odbędą się pokazy lotnicze „Luchtmachtdagen”. Szwajcarzy prawdopodobnie ćwiczyli przed właściwymi występami. Nie wiadomo jednak, co właściwie poszło nie tak.

Patrouille Suisse

Doniesienia z Holandii mówią o tym, że jeden z F-5 zderzył się w powietrzu z innym samolotem, choć nie sprecyzowano, z jakim. Nie wiadomo, czy była to inna maszyna zespołu akrobacyjnego, co byłoby jednak najbardziej prawdopodobne. Elementem pokazów Patrouille Suisse są przeloty w ciasnej formacji, podczas których samoloty są kilka metrów od siebie. Drobny błąd może skutkować wypadkiem.

Pilot uszkodzonej maszyny zdołał się katapultować i nic poważnego mu się nie stało. Rzeczniczka lokalnych służb ratunkowych stwierdziła, że „jak na takie okoliczności, to ma się dobrze”. Samolot spadł natomiast na brzeg stawu i częściowo zatonął, a częściowo spłonął.

Ostatnie dni są czarną serią katastrof w zespołach akrobacyjnych na całym świecie. 2 czerwca w USA rozbiły się niezależnie od siebie samoloty ze słynnych zespołów akrobacyjnych USAF Thunderbirds i US Navy Blue Angels. Pilot tej drugiej maszyny zginął. W piątek katastrofie uległ natomiast samolot Su-27 z równie słynnego rosyjskiego zespołu Rycerze Rosji. Jego pilot również zginął.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Wysokoenergetyczne protony ze Słońca i Anomalia Południowoatlantycka
Białoruś - Chińczycy wybudują wielkie centrum przemysłowo-mieszkaniowe pod Mińskiem, ma być "br...
Indie - Epidemia zapalenia mózgu zbiera największe żniwo od dekady, w tym roku zmarło już 118 osób
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.8 - awarie, zawieszone loty i wstrzymane pociągi
Chiny - Oberwanie chmury nad Tianjin, w 3 godziny spadło 30 l/mkw
Indie - Co najmniej 19 osób zginęło w sobotę w dwóch katastrofach budowlanych, ponad sto osób jest z...
Umiarkowane trzęsienie ziemi we wschodniej części Morza Śródziemnego może wywołać duże tsunami
Brazylia - Trwające od ponad doby ulewne deszcze powodują powodzie i lawiny błotne, liczba ofiar śmi...
Turcja - Powódź błyskawiczna w Ankarze