W dwóch libijskich portach zaatakowanych w tym tygodniu przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) pożary trawią siedem zbiorników z ropą – poinformował rzecznik Straży Instalacji Naftowych Ali al-Hassi.

Libia - Płonie 7 zbiorników z ropą naftową

Według niego w porcie As-Sidr płonie pięć zbiorników, a w porcie Ras Lanuf dwa. Dwa zbiorniki zostały w tym tygodniu ostrzelane i od tego czasu pożary rozszerzyły się. Straż sprawuje kontrolę nad portami i w czwartek nie było tam żadnych walk – zaznaczył Hassi.

Wcześniej podawano, że dżihadyści zaatakowali w poniedziałek położony nad zatoką Wielka Syrta port As-Sidr, zabijając w jego pobliżu dwóch strażników i podpalając pociskiem rakietowym zbiornik z ropą. Po zdetonowaniu przez zamachowców samobójców na terenie wokół portu dwóch samochodów z materiałem wybuchowym napastnicy wycofali się.

Przedstawiciel branży naftowej ze wschodniej Libii ocenił, że każdy z płonących zbiorników mieści do 460 tys. baryłek ropy.

 

Ważne miasta, ofensywa dżihadystów

As-Sidr i Ras Lanuf leżą między kontrolowanym przez islamistów miastem Syrta a Bengazi, gdzie ma siedzibę uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii. Oba porty są nieczynne od grudnia 2014 roku.

Dżihadyści atakowali już kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

 

Od upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kaddafiego w 2011 roku Libia znajduje się w stanie chaosu, mając dwa rywalizujące ze sobą parlamenty i wyłonione przez nie rządy. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

W zamachu bombowym na ośrodek szkolenia policji w kontrolowanym przez władze w Trypolisie nadmorskim mieście Zlitan zginęło w czwartek co najmniej 65 osób.

 

Źródło: tvn24

Polecane:

Peru - Silne trzęsienie ziemi 50 km od miasta Ica, magnituda 6.9
Czy umiesz przewidzieć pogodę na najbliższe dni na podstawie tylko obserwacji?
Indonezja - W poniedziałek rano nastąpiła erupcja wulkanu Lokon
Chiny zaczynają stawiać latarnie morskie na spornych wyspach Chin, Wietnamu i Filipin
Songtao, Chiny - Gwałtowna nawałnica i ogromna powódź, która dotknęła 85 tysięcy osób, zniszczonych ...
Wuhu, Chiny - Eksplozja butli z gazem zabiła co najmniej 17 osób w restauracji
Jukatan - Naukowcy otrzymali zgodę na prowadzenie wierceń w kraterze Chicxulub, który jest pozostało...
Na Marsie znaleziono dziwne wgłębienie w którym może być woda, ciepło i składniki odżywcze, NASA pos...
Młoda Brytyjka chora na rzadką odmianę raka została zamrożona tuż przed śmiercią, koszt zachowania c...