W dwóch libijskich portach zaatakowanych w tym tygodniu przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) pożary trawią siedem zbiorników z ropą – poinformował rzecznik Straży Instalacji Naftowych Ali al-Hassi.

Libia - Płonie 7 zbiorników z ropą naftową

Według niego w porcie As-Sidr płonie pięć zbiorników, a w porcie Ras Lanuf dwa. Dwa zbiorniki zostały w tym tygodniu ostrzelane i od tego czasu pożary rozszerzyły się. Straż sprawuje kontrolę nad portami i w czwartek nie było tam żadnych walk – zaznaczył Hassi.

Wcześniej podawano, że dżihadyści zaatakowali w poniedziałek położony nad zatoką Wielka Syrta port As-Sidr, zabijając w jego pobliżu dwóch strażników i podpalając pociskiem rakietowym zbiornik z ropą. Po zdetonowaniu przez zamachowców samobójców na terenie wokół portu dwóch samochodów z materiałem wybuchowym napastnicy wycofali się.

Przedstawiciel branży naftowej ze wschodniej Libii ocenił, że każdy z płonących zbiorników mieści do 460 tys. baryłek ropy.

 

Ważne miasta, ofensywa dżihadystów

As-Sidr i Ras Lanuf leżą między kontrolowanym przez islamistów miastem Syrta a Bengazi, gdzie ma siedzibę uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii. Oba porty są nieczynne od grudnia 2014 roku.

Dżihadyści atakowali już kilka złóż ropy na południu Libii, ale dotychczas nie udało im się zająć żadnych instalacji naftowych.

 

Od upadku dyktatorskiego reżimu Muammara Kaddafiego w 2011 roku Libia znajduje się w stanie chaosu, mając dwa rywalizujące ze sobą parlamenty i wyłonione przez nie rządy. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) działa w Tobruku, natomiast parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

W zamachu bombowym na ośrodek szkolenia policji w kontrolowanym przez władze w Trypolisie nadmorskim mieście Zlitan zginęło w czwartek co najmniej 65 osób.

 

Źródło: tvn24

Polecane:

Zmiany klimatyczne na świecie [Video]
Iran rozpoczął seryjną produkcję rakiet balistycznych Ziemia-Ziemia (Qiam)
USA - Zburzyli 13-piętrowy budynek, żeby zasymulować trzęsienie ziemi i zrobić pomiary
Iran - Największe od 50 lat śnieżyce na północy kraju, spadły nawet 2 metry śniegu, temperatura obni...
Europa - Według przewidywań epidemiologów, prawdopodobieństwo wynosi 75 proc., że we Francji w ciągu...
Tajemnicza migająca plama na planecie karłowatej Ceres, sonda Dawn przysłała najnowsze zdjęcia
Chile - Kolejna potężna erupcja wulkanu Calbuco, wyrzucił z siebie ponad 200 milionów ton pyłu, któr...
LosyZiemi - Wystąpiły dwa duże wyrzuty plazmy ze Słońca prosto w kierunku Ziemi. Trwa bardzo silna b...
Australia - Spadło tyle deszczu, że po kilkudziesięciu latach w wyschniętych jeziorach pojawia się w...