Ligurię na północy Włoch znów nawiedziły powodzie. Wymusiły one m.in. ewakuację ludności z kilku rejonów. W Ligurii silniejsze opady często są przyczyną gigantycznych szkód. Za jeden z powodów uważa się m.in. wznoszenie budynków na terenach zagrożonych podtopieniami.

Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 2

– W ciągu 12 godzin w niektórych rejonach Ligurii spadło 200 l/mkw. deszczu – poinformowała we wtorek włoska obrona cywilna, niosąca pomoc poszkodowanym przez powodzie mieszkańcom.To już kolejny kataklizm, który dotknął te strony Włoch w bardzo krótkim czasie. Kilka dni temu pojawiły się tam ulewy, nazywane przez meteorologów „bombami wodnymi”. Szkody odnotowano również w Genui, gdzie woda wdarła się do niektórych osiedli.Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 4

Dwie kobiety zaginęły

W miejscowościach Chiavari, Leivi i Carasco domy zostały zniszczone przez rwące potoki i lawiny błotne. W jednym z nich znajdowały się dwie starsze kobiety, którym nadano status zaginionych i podjęto się ich poszukiwania. Konieczna była także ewakuacja części ludności.

Do Ligurii wysłano wojsko, które będzie uczestniczyć w usuwaniu strat. Pomoc dociera również z innych regionów kraju. Po nowej fali niepogody alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w Toskanii i Piemoncie.

 

„To próba zabójstwa”

Eksperci, wśród przyczyn powtarzających się katastrof hydrologicznych w Ligurii oraz w innych częściach Włoch, wskazują dzikie budownictwo na terenach zalewowych.

Minister ochrony środowiska Gian Luca Galletti oświadczył, że nigdy więcej nie będzie abolicji budowlanej, dzięki której w ostatnich latach można było zalegalizować budynki wzniesione bez wymaganych pozwoleń, nawet w miejscach zagrożonych powodziami.

– Takie abolicje to próba zabójstwa – oświadczył minister.

 Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 6 Maltempo: nubifragio nel Tigullio, allagamenti a Chiavari Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 3 Liguria, Włochy - Kolejna powódź, w 12 godzin lokalnie spadło 200 lmkw 1

Polecane:

USA - Groźny wirus HPS pojawił się w Parku Narodowym Yosemite, zmarły już dwie osoby
Islandia - Zwiększa się aktywność sejsmiczna "Wrót Piekieł", czyli wulkanu Hekla, wkrótce ...
Francja - Rekin piaskowy znaleziony na plaży, nigdy dotąd nie zaobserwowano tego gatunku u atlantyck...
Polska - Silnie trujący iperyt znaleziono kilkaset metrów od brzegu w Zatoce Gdańskiej, to pozostało...
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny, 10 dni w 4 minuty [Video cz.IV]
Argentyna - W Buenos Aires w kilka godzin spadło 25 l/mkw deszczu, wiatr wiał w porywach do 114 km/h...
Międzynarodowa Stacja Komiczna na tle Księżyca
Silne trzęsienie ziemi w Japonii, magnituda 7.3, jest ostrzeżenie o tsunami z falą o wysokości do 3 ...
Europa - Sprzęt elektroniczny będzie bardziej trwały i możliwy do naprawienia