Naukowcy z NOAA sprawdzili, jakie warunki termiczne panowały w zeszłym miesiącu. Listopad okazał się siódmym rekordowo ciepłym miesiącem – nie tylko w tym roku, ale i w historii. Analizy ekspertów zdają się potwierdzać przypuszczenia, że rok 2014 będzie najcieplejszym od początku pomiarów meteorologicznych.

Odchylenie od średniej temperatury powietrza w listopadzie 2014

Odchylenie od średniej temperatury powietrza w listopadzie 2014

Naukowcy z NOAA (amerykańskiej Narodowej Agencji ds. Oceanu i Atmosfery) opracowali warunki termiczne na świecie podczas jedenastego miesiąca 2014 roku. Okazało się, że do listy najcieplejszych miesięcy, jakie zanotowano od początku pomiarów meteorologicznych prowadzonych od 1880 roku, można dopisać również listopad.

Tegoroczne miesiące, które także pobiły historyczne rekordy termiczne, to kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik.

 

Cieplej, ale nie wszędzie

Średnia temperatura powietrza na Ziemi w listopadzie była wyższa o 0,65 st. C w porównaniu do średniej dla tego miesiąca wyliczonej na podstawie danych z lat 1961–1990. Największe odchylenia od średniej zarejestrowano m.in. w Europie, Australii i Indonezji. To, że średnia temperatura dla całego globu była powyżej wieloletniej, nie oznacza, że wszędzie było cieplej. Są rejony, w których listopad okazał się chłodniejszy. Zalicza się do nich większość rejonów Ameryki Północnej oraz południowo-zachodnią Azję.

 

Woda także ciepła

W listopadzie wyłącznie nad lądem temperatura była wyższa od średniej aż o 0,81 st. C. Z kolei na powierzchni wód oceanów wartość ta przekroczyła średnią o 0,59 st. C. Rekordowo ciepłe akweny to wschodni Pacyfik, a także północno-zachodni i północno-wschodni Atlantyk.

 

Rekordowo ciepła jesień

Jeśli chodzi o tegoroczną jesień, to cały okres od września do listopada okazał się rekordowo ciepły. Średnia temperatura tych trzech miesięcy była o 0,7 st. C wyższa od średniej wieloletniej. Australia w tym czasie doświadczyła najcieplejszej od 105 lat wiosny. Średnia temperatura tego kontynentu była wyższa aż o 1,67 st. C od średniej z tego okresu, wyliczonej z trzydziestolecia 1961-1990.

Nie tylko na południowej półkuli od września do listopada było tak gorąco. Austria również zanotowała najcieplejszy okres od 1767 roku. Wyższe temperatury zarejestrowali także Niemcy, Duńczycy, Francuzi i Szwajcarzy.

 

Najcieplejszy rok? Wiele na to wskazuje

Eksperci przeanalizowali już 11 miesięcy 2014 roku. Średnia temperatura tego okresu jest o 0,68 st. C wyższa od trzydziestolecia 1961-1990, z czego temperatura nad kontynentami jest wyższa aż o 0,95 st. C, a na powierzchni oceanów o 0,57 st. C. Klimatolodzy tłumaczą, że żeby rok 2014 zaliczyć do rekordowo ciepłego, średnia temperatura w grudniu powinna być wyższa o co najmniej 0,42 st. C.

Badania pokazują, że istnieje naprawdę duża szansa na to, że rok 2014 zostanie okrzyknięty najgorętszym w historii pomiarów meteorologicznych. Jednak do pełnego werdyktu musimy jeszcze poczekać. Meteorolodzy muszą przeanalizować jeszcze grudzień i dopiero wtedy wszystko będzie jasne.

 

Źródło: NOAA, tvnmeteo
Listopad, najcieplejszy, miesiąc, w historii pomiarów, 2014, November, warmest, month on record.

Polecane:

Kolorado, USA - Dźwięki, które było słychać przed trzęsieniem ziemi [Video]
USA - W przyszłym roku do armii trafi pierwszy robot AlphaDog firmy Boston Dynamics [Video]
USA - Dwie duże wpadki ochrony prezydenta, odchodzi szefowa Secret Service
Francja - Pobity został rekord prędkości jazdy na rowerze, 333 km/h [Video FHD]
Unia Europejska - W tym roku nie zostanie zlikwidowany roaming, operatorzy komórkowi zbyt mało jeszc...
Lozanna, Szwajcaria - Retinoidy, pochodne witaminy A, mogą okazać się cudownym lekiem na raka jelita...
Jukatan - Naukowcy otrzymali zgodę na prowadzenie wierceń w kraterze Chicxulub, który jest pozostało...
Astronomowie zaobserwowali bardzo wczesną fazę powstawania planety
Zanieczyszczenia z powietrza wnikają do mózgu, magazynują się tam drobne cząsteczki magnetytu