Lodowce na całym świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 lat, czyli odkąd prowadzone są badania na ten temat. Proces ten zdecydowanie przyspieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku – mówi raport naukowców opublikowany w “Journal of Glaciology”.

Lodowiec -2

Według raportu Światowej Organizacji Monitorowania Lodowców (ang. World Glacier Monitoring Service) w XXI wieku lodowce traciły rocznie od 50 do 150 cm ze swej powłoki.

– To dwa do trzech razy więcej niż w analogicznym okresie w wieku XX – powiedział Michael Zemp, szef World Glacier Monitoring Service.

Wstępne dane z ostatnich pięciu lat, nieuwzględnione jeszcze w najnowszym raporcie, dowodzą, że proces szybkiego topnienia lodowców nabiera tempa. Obecnie na całym świecie lodowce stopniały do najniższego poziomu od 120 lat, czyli odkąd prowadzone są badania nad nimi.

Daleko za Małą Epoką Lodową

Nieustannie i bardzo szybko topnieją jęzory lodowców, czyli ich wydłużone dolne części. Ich obecny zasięg jest dużo mniejszy od tego, jaki notowano podczas Małej Epoki Lodowej, która trwała od XVI do XIX wieku. Niektóre lodowce w Norwegii od końca XIX wieku cofnęły się o nawet kilka kilometrów.

– Nawet jeśli zmiany klimatu uspokoją się, to lodowce te nadal będą tracić na swojej objętości – powiedział Zemp.

Lodowiec -1

W Alpach widać to doskonale

Jesienią 2014 roku naukowcy ze szwajcarskiego Uniwersytetu we Fryburgu prowadzili badania na ten sam temat. Specjaliści poinformowali, że ocieplenie klimatu sprawiło, iż powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała. W 2010 roku zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych – o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 roku.

Z badań Szwajcarów także wynika, że zmniejsza się nie tylko powierzchnia lodowców, lecz także ich objętość. Od 1973 r. szwajcarskie lodowce straciły 22,5 kilometra sześciennego lodu i firnu. Najszybciej topnieją lodowce w szwajcarskim kantonie Ticino, w rejonie Engadyny i Suedbuenden.

 Niedźwiedź

Polecane:

Sonda kosmiczna "Messenger" zrobiła pierwsze - historyczne zdjęcia z orbity Merkurego
Pakistan - Monsunowe deszcze i upały 50 stopni C.
Korea Północna - Przygotowują się do wystrzelenia rakiety Unha-3 [Video]
Serbia - Gorączka Zachodniego Nilu zabiła kolejne dwie osoby, liczba osób zarażonych wzrosła z 20 do...
Polska - Stany ostrzegawcze na rzekach na zachodzie i północy kraju
Chile - 1180 osób ucierpiało przez śnieżyce i ulewne deszcze, które wystąpiły w centrum i południu k...
Brazylia - Zuchwały napad na fabrykę Samsunga, skradziono 40 tysięcy sztuk sprzętu elektronicznego o...
Pizzlies lub grolars, hybryda niedźwiedzia polarnego i grizzli pojawiła się na terenach Kanady i Ala...
Na gazowym olbrzymie HAT-P-7b oddalonym od nas o tysiąc lat świetlnych mogą być chmury z dużą zawart...