Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley pokazuje, że ludzkie emocje można przypisać nie do 6, jak dotąd zakładano, ale do 27 kategorii.

Przez długi czas sądzono, że emocje można przypisać do 6 uniwersalnych kategorii: szczęścia, smutku, złości, zaskoczenia, strachu i obrzydzenia. Gdy jednak za pomocą nowych modeli statystycznych przeanalizowano reakcje 853 kobiet i mężczyzn na wywołujące emocje klipy, zidentyfikowano aż 27 kategorii. Amerykanie stworzyli też wielowymiarową, interaktywną mapę, na której widać, jak są one połączone.

Odkryliśmy, że trzeba 27, a nie 6 unikatowych wymiarów, by rzetelnie opisać wszystkie reakcje na filmy – opowiada prof. Dacher Keltner.

Co więcej, emocje nie są wcale odizolowanymi wyspami, bo między nimi można wyróżnić płynne przejścia.

Nie otrzymujemy na mapie ograniczonych skupisk emocji, bo wszystko jest połączone. Doświadczenia emocjonalne są o wiele bogatsze i bardziej zróżnicowane niż wcześniej sądzono – podkreśla Alan Cowen.

W ramach online’owego eksperymentu grupa 853 kobiet i mężczyzn oglądała losową próbkę niemych 5-10-s filmów, które miały wywoływać szeroką gamę emocji. Naukowcy zebrali aż 2.185 klipów. Przedstawiały one narodziny, śluby i oświadczyny, śmierć i cierpienie, pająki, węże, wpadki, ryzykowne ewolucje, akty seksualne, katastrofy naturalne czy cuda natury.

Trzy osobne grupy badanych oglądały sekwencje filmów. Po każdym klipie należało wypełnić sprawozdanie.

Pierwsza grupa swobodnie opisywała stany emocjonalne pojawiające się po każdym z 30 nagrań. Ich odpowiedzi odzwierciedlały całe bogactwo stanów emocjonalnych […].

Druga grupa miała ocenić, w jakim stopniu poszczególne nagrania wywoływały u nich podziw, uwielbienie, uznanie piękna, rozbawienie, złość, lęk, grozę, zakłopotanie, znudzenie, spokój, mętlik, pogardę, pragnienie, rozczarowanie, obrzydzenie, ból empatyczny, oczarowanie, zazdrość, podekscytowanie, strach, poczucie winy, zgrozę, zainteresowanie, radość, nostalgię, dumę, ulgę, romantyczność, smutek, satysfakcję, pożądanie, zaskoczenie, sympatię i triumf. Reakcje ochotników okazały się zbieżne: każdorazowo ponad połowa z nich wspominała o tej samej kategorii emocji.

Interaktywna mapa pokazująca połączenia między kategoriami emocji., © Alan Cowen

Trzecia grupa oceniała swoje reakcje emocjonalne na 12 filmów na skali od 1 do 9 (krańce skali tworzyły dychotomie w rodzaju: dominacja vs. uległość, podniecenie vs. spokój itp.).

Wyniki pokazały, że ochotnicy reagują na filmy tak samo bądź podobnie. Dane pozwoliły naukowcom zidentyfikować 27 unikatowych kategorii emocji. Za pomocą modelowania statystycznego i technik wizualizacji reakcje na wideo zorganizowano w semantyczny atlas ludzkich emocji (każdej z 27 kategorii przypisano inny kolor).

Polecane:

USA - Nowe pociski hipersoniczne dotrą na drugi koniec globu w maksymalnie 60 minut, prędkość 21 tys...
Rosja i Japonia usiądą do rozmów w sprawie Wysp Kurylskich, spór trwający 70 lat może się wkrótce za...
NASA - Pod powierzchnią Marsa jest woda w postaci płynnej
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Kolizja Galaktyki Andromedy z naszą Drogą Mleczną może wystąpić znacznie wcześniej, niż sądzono
USA - Burza tropikalna Darby uderzyła w Hawaje, jest dopiero piątym takim zjawiskiem od 1949 roku
Znaleziono poważny błąd dotyczący technologii ASLR w procesorach Haswell Intela, który umożliwia ata...
Zakończyła się anomalia La Niña, wiosną prawdopodobnie rozpocznie się El Niño
Vale do Javari, Brazylia - Górnicy z kopalni złota zmasakrowali 10 członków plemienia, którzy mieszk...