Wyszło na jaw, że w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Lyonie studenci medycyny przeprowadzają badania narządów płciowych pacjentek, które znajdują się pod narkozą. Kobiety nie są o tym informowane; nikt nie pyta ich o zgodę.

Lekarz

Afera wybuchła, kiedy na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Lyonie i wydziału medycyny lyońskiego uniwersytetu odkryto wewnętrzny dokument, w którym proponuje się studentom udział w „ćwiczeniach praktycznych” na uśpionych pacjentkach.

Program zakłada między innymi tzw. badanie dwuręczne, polegające na wprowadzaniu palców do pochwy przy jednoczesnym ucisku podbrzusza pacjentki. Dzięki takiemu badaniu można ustalić m.in. położenie oraz wielkość macicy. Proponowane są również ćwiczenia z zakresu posługiwania się wziernikiem oraz dotykowego badania piersi.

W specjalnym apelu do ministrów zdrowia i szkolnictwa wyższego grupa lekarzy alarmuje, że studenci medycyny wykonują takie ćwiczenia nagminnie i problem nie dotyczy tylko Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Lyonie, ale również innych placówek tego typu w całym kraju.

Problem w tym, że pacjentki nie są uprzednio pytane, czy wyrażają na to zgodę. Nie informuje się ich także po fakcie. Czasami jedna pacjentka badana jest przez wielu studentów.

Autorzy apelu chcą zakazania tego typu praktyk. Są one bowiem niezgodne z lekarską etyką i obowiązującym prawodawstwem. Podkreślają, że można to nazwać „napaściami seksualnymi”, choć – przynajmniej teoretycznie – działania te nie mają takiego podtekstu.

Rzecznik lyońskiego uniwersytetu twierdzi, że dokument – proponujący studentom udział w tego typu ćwiczeniach – „jest przestarzały” i znalazł się na stronach internetowych tej placówki „przez przypadek”. Także szef Uniwersyteckiego Centrum Szpitalnego w Lyonie zapewnia, że nikt w tej placówce nie bada miejsc intymnych pacjentek bez ich zgody. Wielu cytowanych przez nadsekwańskie media studentów medycyny twierdzi jednak, że tego rodzaju „ćwiczenia” są powszechne.

W sprawie wszczęto już dochodzenie. Minister zdrowia Marisol Tourraine ostrzega, że tego typu praktyki są całkowicie niezgodne z obowiązującym prawem i domniemani winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

 

Źródło: rmf24.pl
Lyon, Francja, studenci medycyny, badania narządów płciowych, pacjentek, pod narkozą, France, medical students, research genital patients under anesthesia.

Polecane:

Satelita Swift zaobserwowała błysk czarnej dziury pożerającej gwiazdę
Portugalia - Podłoga, która wytwarza energię elektryczną podczas chodzenia
Polska - Malutki satelita poleci na orbitę
Wystrzelono najbardziej zaawansowanego satelitę Landsat 8, będzie dostarczał 400 zdjęć dziennie
Do mleka odtłuszczonego w celu polepszenia smaku producenci dodają wysokokaloryczne słodziki
W ciągu najbliższego miesiąca Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna na polskim niebie pona...
Ludzie z jaskini rudego jelenia, uważani za wymarłych dwa miliony lat temu, żyli pośród chińskiej wc...
Najstarszymi zwierzętami na naszej planecie okazały się gąbki, pojawiły się przynajmniej 640 milionó...
Włochy - Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się czołowo, zginęło co najmniej 27 osób, 50 rannych