Poważna, ale dość stabilna w porównaniu z dniem wczorajszym jest obecnie sytuacja w uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii – poinformował w czwartek wysoki przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.


W tej chwili nie zanosi się na pogorszenie sytuacji, ale wciąż istnieje taka możliwość – zastrzegł Graham Andrew na konferencji prasowej w Wiedniu, zorganizowanej po wylocie do Tokio szefa MAEA Yukii Amano.  

Sam dyrektor generalny tej oenzetowskiej agencji, rodowity Japończyk, powiedział dziennikarzom w hali odlotów: – Nie mamy jeszcze ustalonego planu (wizyty), nie mamy wszystkich informacji.

Zauważył,że wizyta w Japonii będzie miała symboliczny wymiar z tego względu, że jego kraj przeżywa najgorszy kryzys nuklearny od czasu katastrofy w Hiroszimie i Nagasaki przed 66 laty.

– Japonia nie jest osamotniona, wspólnota międzynarodowa stoi u boku Japonii. Otrzymaliśmy wiele propozycji pomocy dla Japonii i chcielibyśmy przekazać tę wiadomość – podkreślił Amano.

W Japonii śmigłowce wojskowe zrzuciły w czwartek tony wody morskiej na przegrzewający się reaktor nr 3 w Fukushimie, następnie sześć wojskowych armatek polewało go wodą pod wysokim ciśnieniem.

Ekipy próbowały ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi rdzeniami paliwowymi, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Reaktor nr 3 jest jedynym reaktorem, którego paliwo zawiera pluton.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/381345,maea-sytuacja-w-fukushimie-jest-powazna-ale-dosc-stabilna,id,t.html

Polecane:

USA - Samolot NOAA 5 razy dziennie wlatuje w huragan, żeby zbadać groźną Irene
Samolot wpadł w dziurę powietrzną nieopodal Trójkąta Bermudzkiego, maszyna spadała przez 3 km, 45 os...
W nocy z soboty na niedzielę wystąpi prawdopodobnie silna burza geomagnetyczna, ponad 50 cząsteczek ...
USA - Bardzo rzadkie zjawisko w Nebrasce, dwa silne tornada trzeciej kategorii obok siebie, zniszczo...
Sao Paulo, Brazylia - Z powodu suszy woda w największym mieście może być dostępna tylko przez 2 dni ...
Chiny - Pobito rekord Guinnessa, mężczyzna miał na sobie prawie 1.1 miliona pszczół, które ważyły 10...
Stomatolog z Ameryki zabił narodowy symbol Zimbabwe, lew Cecil wykrwawiał się przez 40 godzin
Quebec, Kanada - Przez burzę lodową 250 tysięcy osób było bez prądu
Wyspa Rossa, Antarktyda - W ciepłych jaskiniach powstałych w lodzie na skutek wydobywania się pary w...