Należąca do NASA sonda Cassini w sierpniu 2014 roku sfotografowała nietypowy obiekt na jednym z mórz na powierzchni Tytana, księżyca planety Saturn. Po raz pierwszy dostrzeżono go w lipcu 2012 r. – Nauka kocha tajemnice, a ten enigmatyczny obiekt, który dostrzegliśmy, jest jedną z najciekawszych – ekscytują się badacze.

Fotografie wykonane przez Cassini pokazują nietypową formację na Ligeia Mare - morzu Tytana, księżycu Saturna

Fotografie wykonane przez Cassini pokazują nietypową formację na Ligeia Mare – morzu Tytana, księżycu Saturna

 

Nietypowa formacja, jaką dostrzegła Cassini, pokrywa około 260 kilometrów kwadratowych powierzchni Ligeia Mare, morza na powierzchni Tytana. Radary pokładowe sondy zarejestrowały zjawisko dwukrotnie.

Wynurzając się z głębin

Naukowcy, porównując ze sobą fotografie, dostrzegli znaczne różnice w wyglądzie obserwowanego zjawiska.Tajemnicze „coś” wynurzające się z głębi tytanowego morza zostało pierwszy raz dostrzeżone podczas przelotu Cassini nad księżycem Saturna w lipcu 2012 r. Wcześniejsze zdjęcia nie sugerowały żadnej aktywności mogącej zaowocować takim „tworem”.

Podczas późniejszych przelotów naukowcy nie mogli zlokalizować obiektu – niektórzy sugerowali nawet, że jest transparentny. Po raz drugi utrwalono go na fotografii podczas lotu w sierpniu 2014 r. Różnice, jakie zaszły przez ten czas, były widoczne gołym okiem.

Kosmiczna tajemnica

Jednocześnie zespół analizujący fotografie ma stuprocentową pewność, że nietypowy obiekt nie jest żadnym błędem aparatów pomiarowych czy też np. rysą na soczewce obiektywu. Nie jest to również efekt parowania na powierzchni Ligeia Mare.

Pojawiły się sugestie, że zarejestrowana formacja była wynikiem załamania się światła na falującej powierzchni lub że to wydobywająca się na powierzchnię materia pochodząca z głębin księżycowego morza.

„Nauka kocha tajemnice”

– Nauka kocha tajemnice, a ten enigmatyczny obiekt, który dostrzegliśmy, jest jedną z najciekawszych – przyznaje Stephen Wall, kierujący zespołem analizującym pomiary wykonywane przez radary pokładowe Cassini.

Wyjaśnienie może być nieco bardziej egzotyczne i powiązane z zmieniającymi się „porami roku”. Obserwacja zachodzących sezonowo zmian jest obecnie priorytetem misji Cassini, przyglądającej się Tytanowi.

 

Będą się przyglądać

– Mam nadzieję, że będziemy w stanie kontynuować obserwację tego obiektu tak długo, aż zrozumiemy, co się dzieje w głębinach tego obcego morza – dodał badacz.

 

Źródło: phys.org, tvnmeteo

 

 

Polecane:

Argentyna - Mewy wyrywają mięso i tłuszcz z ciał żywych wielorybów
Niemcy - Kwantowy gaz schłodzony poniżej zera bezwzględnego dokładnie odwzorowuje tajemniczą ciemną ...
Chiny - Zwiększają obecność wojskową i rozbudowują infrastrukturę na spornych wyspach na Morzu Połud...
Zagłębie Ruhry, Niemcy - Na autostradzie A1 przewrócił się transporter wiozący ciekłe aluminium, zap...
LosyZiemi – Trzęsienia ziemi z ostatnich trzech dni w formie dźwiękowej MIDI oraz zdjęcia Słońca z o...
Bułgaria - Pokrywa śnieżna miejscami sięga metra, ponad tysiąc miejscowości bez prądu
Australia - Zbliża się cyklon tropikalny Stan, wiatr w porywach może osiągnąć 170 km/h
Stworzono bardzo gęsto zapisywalną pamięć na atomach chloru, gdzie gęstość zapisu danych sięga 500 T...
Polska - Allegro i Ceneo zmieniły właściciela, nowi nabywcy wyłożyli 3.25 mld dolarów