Tegoroczny maj najgorętszym w historii rozpoczęcia pomiarów. Temperatura Ziemi Globu była na tyle wysoka, że pobity został rekord z 2010 roku. Naukowcy zaznaczają jednak, że to nie koniec wysokich temperatur. Rok 2014 jest na dobrej drodze do tego, by zostać najgorętszym okresem w historii.

Rekordowo ciepły maj 2014 r

Rekordowo ciepły maj 2014 r

Temperatura maja 2014 roku dla całego globu (lądu i oceanów) wyniosła 15,54 st. C, w efekcie czego ubiegły miesiąc był o około 0,74 st. C cieplejszy niż norma dla XX wieku. Jak informują naukowcy maj 2014 to jednocześnie 37. maj z rzędu oraz 351. miesiąc z kolei z temperaturami powyżej normy wieloletniej.

Z danych udostępnionych przez NOAA wynika, że w ubiegłym miesiącu najwyższych temperatur doświadczyły obszary położone na półkuli południowej i Azji. Z kolei w przeważającej części Europy (w tym w Polsce) oraz w Ameryce północnej temperatury były niższe od średniej.

Ocean cieplejsze niż zwykle

Zdaniem ekspertów z NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceaniczna), to rekordowo ciepłe wody oceanów doprowadziły do wzrostu temperatury naszej planety.

W maju temperatura powierzchni oceanów również osiągnęła rekordowo wysoką wartość. Meteorolodzy informują, że wody Wszechoceanu stały się o 0,59 st. C cieplejsze niż miało to miejsce w XX wieku.

80 proc. szans na El Nino

A tak wysoka temperatura oceanów zdaniem ekspertów, to jeden z symptomów rozwijającej się anomalii El Nino. Podobna sytuacja miała miejsce w 1998 i 2010 roku. Naukowcy z NOAA podkreślili, że istnieje 70 proc. ryzyko pojawienia się El Nino tego lata, a 80 proc., że wystąpi późną jesienią.

Środowisko klimatologów nie ukrywa, że 2014 rok jest na dobrej drodze ku temu, by stać się najgorętszym w historii pomiarów, a wzrastające temperatury to efekt globalnego ocieplenia.

Źródło: tvnmeteo.plNOAA

Polecane:

Norwegia - Topniejący śnieg i ulewne deszcze spowodowały duże powodzie na nizinnych obszarach
Chiny - Piorun przyczyną zderzenia superszybkich pociągów, 32 ofiary śmiertelne
Grenlandia - Rekord ciepła w maju, 24.8 st.C
Birma - Silne trzęsienie ziemi, zginęło co najmniej 13 osób, magnituda 6.8
Gwiazda HD 2905 pędzi z prędkością 4 mln km/h, tworzy przy tym gigantyczną falę uderzeniową aż 4 lat...
Niemcy - Groźny wirus ptasiej grypy H5N8 na fermie w Heinrichswalde, dotychczas spotykany tylko w Az...
Anglia - Śmiertelne zatrucie dezodorantem do ciała, nastolatek nawdychał się butanu, "co za duż...
Microsoft będzie tworzył podwodne centra danych w celu tańszego i efektywniejszego chłodzenia serwer...
Europejczycy mają większą odporność na bakterie i wirusy niż mieszkańcy Afryki