Pacyficzna wyspa zamiast zostać wchłonięta przez ocean przetrwała, a w dodatku zagraża swojej sąsiadce. Najnowsze zdjęcia satelitarne wyraźnie pokazują, jak powstała w listopadzie zeszłego roku wysepka „pożera” jedną z wysp archipelagu rozdzielającego wody Morza Filipińskiego od Pacyfiku.

Wyspa Niijima

Fotografie scalania się wysp wykonał Operational Land Imager znajdujący się na pokładzie jednego z 8 satelitów typu Landsat. „Żarłokiem” jest Niijima, którą satelity dostrzegły na Pacyfiku po raz pierwszy w listopadzie 2013 roku w pobliżu archipelagu Ogasawara (ok. 970 km na południe od Tokio).Powiększenie zamiast zniknięcia

Wówczas zakładano, że wulkaniczna wysepka szybko zostanie wchłonięta przez ocean, tak samo jak jej powstała w latach 80-tych na japońskim wybrzeżu poprzedniczka.Tymczasem Niijima zamiast zniknąć, osiągnęła 915 m szerokości i 60 m wysokości i scala się z sąsiadującą z nią wyspą Nishino-shima.

Naukowcy z Obserwatorium Ziemskiego należącego do NASA nie mają dla „starszej” wyspy dobrych wieści. Kilometrowy pióropusz dymu z wnętrza krateru wulkanu na Niijima sugeruje dalszy rozrost powierzchni.

Gorący rozwój

Ich zdaniem na Niijima zachodzą tzw. erupcje strombolijskie – gwałtowne eksplozje rozżarzonej lawy, opadającej na ląd w postaci bomb wulkanicznych. Wulkanolodzy szacują, że temperatura wyrzucanych na powierzchnię skał może oscylować na poziomie 1000 st. C.

Aktywność wulkaniczna okolicy nikogo z badaczy jednak nie dziwi, podobnie jak częste, słabe trzęsienia Ziemi rejestrowane przez sejsmografy. To właśnie wydobywająca się z wnętrza planety lawa stworzyła ponad 30 wysp z archipelagu oddzielającego Morze Filipińskie od Pacyfiku.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

We wtorek o godzinie 2:00 UTC przeleci asteroida o średnicy 270 metrów, 2.7 miliona kilometrów od Zi...
Pobity został rekord najdłuższego lotu drona, Orion z dwoma ekonomicznymi silnikami diesla leciał pr...
Nieszkodliwe gatunki grzybów w serach pleśniowych współdziałają w walce z grzybami i bakteriami powo...
Wyjątkowo silny i groźny huragan Sandra kieruje się na Meksyk
Etiopia - Archeolodzy odnaleźli najstarszą żuchwę człowieka, ma 2.8 miliona lat i jest starsza niż &...
Mammendorf, Niemcy - Kręgi na polu w Bawarii, mnóstwo ludzi przybyło żeby "poczuć moc kręgów&qu...
Wkrótce nastąpi wzrost aktywności sejsmicznej, mogą wystąpić silne trzęsienia ziemi
Francja - Wybuch w elektrowni atomowej w Flamanville [Video]
Meksyk - Susza "odsłoniła" XVI-wieczną świątynię w Jalapa del Marqués