Pacyficzna wyspa zamiast zostać wchłonięta przez ocean przetrwała, a w dodatku zagraża swojej sąsiadce. Najnowsze zdjęcia satelitarne wyraźnie pokazują, jak powstała w listopadzie zeszłego roku wysepka „pożera” jedną z wysp archipelagu rozdzielającego wody Morza Filipińskiego od Pacyfiku.

Wyspa Niijima

Fotografie scalania się wysp wykonał Operational Land Imager znajdujący się na pokładzie jednego z 8 satelitów typu Landsat. „Żarłokiem” jest Niijima, którą satelity dostrzegły na Pacyfiku po raz pierwszy w listopadzie 2013 roku w pobliżu archipelagu Ogasawara (ok. 970 km na południe od Tokio).Powiększenie zamiast zniknięcia

Wówczas zakładano, że wulkaniczna wysepka szybko zostanie wchłonięta przez ocean, tak samo jak jej powstała w latach 80-tych na japońskim wybrzeżu poprzedniczka.Tymczasem Niijima zamiast zniknąć, osiągnęła 915 m szerokości i 60 m wysokości i scala się z sąsiadującą z nią wyspą Nishino-shima.

Naukowcy z Obserwatorium Ziemskiego należącego do NASA nie mają dla „starszej” wyspy dobrych wieści. Kilometrowy pióropusz dymu z wnętrza krateru wulkanu na Niijima sugeruje dalszy rozrost powierzchni.

Gorący rozwój

Ich zdaniem na Niijima zachodzą tzw. erupcje strombolijskie – gwałtowne eksplozje rozżarzonej lawy, opadającej na ląd w postaci bomb wulkanicznych. Wulkanolodzy szacują, że temperatura wyrzucanych na powierzchnię skał może oscylować na poziomie 1000 st. C.

Aktywność wulkaniczna okolicy nikogo z badaczy jednak nie dziwi, podobnie jak częste, słabe trzęsienia Ziemi rejestrowane przez sejsmografy. To właśnie wydobywająca się z wnętrza planety lawa stworzyła ponad 30 wysp z archipelagu oddzielającego Morze Filipińskie od Pacyfiku.

Źródło: Daily Mail, tm

Polecane:

Budzi się super wulkan Kikai w Japonii
Japońscy naukowcy opracowali prognozę powodziową na najbliższy, coraz cieplejszy wiek
Algieria - Rozbił się ukraiński samolot transportowy Antonov-12 z siedmioma osobami na pokładzie
USA - Rekord śniegu w Bostonie, w 30 dni spadło 183 cm białego puchu
Załoga ISS uciekła do statku Sojuz, w odległości zaledwie 2 km przeleciały szczątki rosyjskiego sate...
Polska - Pierwsi uchodźcy będą u nas za miesiąc, 100 osób trafi do ukrytego w lesie ośrodka w Dębaku...
Kanada - Ponad 100 prób samobójczych wśród rdzennych mieszkańców w ciągu pół roku, społeczność ta li...
Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8, zginęły co najmniej ...
Życie na Ziemi mogło powstać miedzy innymi dzięki temu, że planeta posiada pole magnetyczne, które c...