Katastrofalne powodzie w Malezji i w Tajlandii. Zdaniem mieszkańców to największa klęska w historii tych państw. W Malezji ewakuowano aż 160 tys. osób, w Tajlandii natomiast na skutek ulew śmierć poniosło już 13 osób. Niestety najgorsze dopiero nadejdzie – meteorolodzy prognozują, że kulminacja opadów nadejdzie w najbliższych dniach.

Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 6

Władze Malezji postanowiły ewakuować 160 tys. osób, po tym, jak w kraju pojawiła się najgorsza w historii powódź. Najbardziej dotkniętym obszarem jest północny zachód Malezji. Co prawda ten rejon świata jest bardzo często nawiedzany przez powodzie związane z porą monsunową, to nikt nie spodziewał się takich opadów, jak w tym roku. Deszcz był niezwykle intensywny.

Z powody kataklizmu premier Malezji Najib Razak przerwał swój urlop w Stanach Zjednoczonych i wrócił do kraju. Razak wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Centrum Zarządzania Kryzysowego. Premier w sobotę ogłosił, że ponad 140 mln dolarów zostanie przeznaczone na pomoc ofiarom powodzi.

Powodzie w Tajlandii

Podobna sytuacja panuje w Tajlandii. Już od kilku dni władze ostrzegły mieszkańców co najmniej siedmiu południowych prowincji, przed ulewnymi deszczami.

Według miejscowych synoptyków, deszcz może nasilić się w prowincjach: Phattalung, Songkhla, Pattani, Yala i w Narathiwat. Eksperci uważają, że na południu Tajlandii i nad Zatoką Tajlandzką kulminacja opadów związana z monsunem wystąpi w okresie od 28 grudnia do 1 stycznia.

13 ofiar powodzi w Tajlandii

Lokalne władze w prowincji Yala przygotowują się do wzrostu poziomu wody w rzekach poprzez wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych.

Powodzie do tej pory spowodowały śmierć trzynastu ofiar, a pięć osób zostało rannych. Ponad 180 tys. gospodarstw znalazło się pod wodą. Władze zdecydowały się na ewakuację 8 tys. osób z miejsc najbardziej dotkniętych powodzią.

Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 1 Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 7 Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 5 Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 4 Malaysia Floods Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób 2

Źródło: ENEX, Reuters TV, tvnmeteo

 

Polecane:

Stary radziecki statek Lepse, wyładowany tonami odpadów radioaktywnych, nie może się doczekać utyliz...
Chiny gotowe są do ewentualnej akcji militarnej w sprawie spornych wysp Senkaku, ostrzegły już o tym...
Huragan Arthur zbliża się do USA
Islandia - W kraterze wulkanu Bárðarbunga wystąpiło około 500 wstrząsów w 6 godzin
Chorwacja - Rekordowo dużo uchodźców na granicy, 10 tysięcy w 24 godziny
NASA - Z przeprowadzonych badań wynika, że wschodnie regiony Morza Śródziemnego dotknięte zostały na...
Odkryto planetę na której może istnieć życie, "Proxima b" krąży wokół czerwonego karła &qu...
W gwiazdozbiorze Hydry, 170 lat świetlnych od Ziemi powstaje lodowy olbrzym
Ukraina - W centrum Kijowa wybuchł jadący drogą samochód, jedna osoba zginęła, ranna kobieta z dziec...