Śmiertelnie jadowity wąż może zapewnić silny i bezpieczny środek przeciwbólowy. O swoim odkryciu francuscy naukowcy piszą w prestiżowym tygodniku „Nature”. 

Ten wąż to mamba czarna. Pochodzący z jej jadu prototyp środka przeciwbólowego otrzymał nazwę „mambalgina”. Na szczęście – jak zapewnia żartobliwie jeden z autorów badań, doktor Eric Lingueglia – nie trzeba go było pozyskiwać poprzez ukąszenie przez węża.

– Jad można kupić od ludzi, którzy się tym zajmują. Ale faktycznie trzeba uważać, bo ten jad jest śmiertelny – mówi doktor Lingueglia.

Po ukąszeniu przez mambę czarną człowiek umiera w pół godziny. Okazało się jednak, że oprócz trujących substancji, w jadzie mamby znajdują się peptydy, które działają tak samo skutecznie jak morfina. Nie dają jednak skutków ubocznych – takich jak bóle głowy, wymioty czy uzależnienie.

Niezależni naukowcy potwierdzają, że jad mamby jest potencjalnym źródłem dobrych leków przeciwbólowych. Potrzebne będą jednak kolejne eksperymenty, bo na razie testy prowadzono tylko na myszach.

Mamba czarna jest jednym z największych i najszybszych jadowitych węży w Afryce. Osiąga długość do ponad czterech metrów i może poruszać się z prędkością 20 kilometrów na godzinę.

 

Źródło: wp