Palenie marihuany może uszkodzić strukturę mózgu – piszą naukowcy Northwestern University Feinberg School of Medicine. Ich badania, prowadzone wśród młodych ludzi, którzy regularnie sięgali po ten narkotyk pokazały poważne zmiany w rejonie mózgu, odpowiadającym między innymi za pamięć krótkotrwałą. Wyniki, które publikuje w najnowszym numerze czasopismo „Schizophrenia Bulletin” wskazują też na związki marihuany ze schizofrenią.

Badania prowadzono na grupie 97 młodych ludzi, którzy zaczęli palić marihuanę w wieku 16-17 lat i przez co najmniej trzy lata wypalali nie mniej niż skręta dziennie. W chwili badania wszystkie te osoby były już od co najmniej dwóch lat wolne od nałogu.

Z pomocą rezonansu magnetycznego badano strukturę ich mózgu. Okazało się, że u badanych można dostrzec poważne uszkodzenia rejonów mózgu odpowiadających za motywację i procesy zapamiętywania. Zdaniem autorów pracy zmiany te mogą prowadzić nie tylko do kłopotów z nauką, ale w skrajnych przypadkach także z radzeniem sobie w codziennych sytuacjach.

Praca badaczy z Northwestern University po raz pierwszy wiąże kłopoty z pamięcią krótkotrwałą z zaburzeniami struktury takich rejonów mózgu, jak prążkowie, wzgórze czy gałka blada. Struktury te wydawały się zapadnięte i skurczone.

Zmiany były tym bardziej widoczne, w im młodszym wieku dana osoba zaczynała regularnie sięgać po narkotyk. To sugeruje, że działanie marihuany jest dla młodszych nastolatków szczególnie groźne. Dodatkowo niepokojący jest fakt, że takie zmiany obserwuje się wciąż po paru latach od rzucenia nałogu.

Pierwszy autor pracy, profesor Matthew Smith z Northwestern University podkreśla, że wyniki tych badań wskazują na potrzebę dokładniejszej analizy skutków działania marihuany na mózg, szczególnie wobec coraz liczniejszych prób dekryminalizacji jej użycia.

Naukowcy nie mogą jeszcze w pełni wykluczyć, że mechanizm może być odwrotny, że to zmiany w mózgu prowadzą do zwiększenia ryzyka uzależnienia od marihuany. Wskazują jednak, że za ich hipotezą, że marihuana jest przyczyną, a zmiany w mózgu skutkiem, przemawia fakt zauważenia większych zmian u osób, których stały kontakt z narkotykiem zaczął się wcześniej.

Sugestie, że użycie marihuany może zwiększać ryzyko schizofrenii pojawiały się już wcześniej. Tym razem z 15 badanych, u których zdiagnozowano schizofrenię, aż 90 procent zaczęło zdradzać objawy choroby dopiero po tym, jak regularnie palili skręty. Obserwowane u nich zmiany w mózgu potwierdziły te diagnozę.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Oklahoma i Kansas - Kolejne tornada, 6 osób nie żyje
Teksas, USA - Już jest 57 ognisk ogromnego pożaru, który spopielił 40 tys. hektarów
Madagaskar - Co najmniej 72 osoby zginęły i ponad 1300 domów zostało zniszczonych podczas burzy trop...
Hongkong - Plaże pokryte białymi plastikowymi granulkami, które zostały zmyte z kontenerowca przez t...
Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła pierwszy lądownik, który poleci na Marsa i wróci z pobranymi pr...
Włochy - Dwie fikcyjne organizacje dobroczynne wysłały co najmniej 100 kontenerów odpadów toksycznyc...
Analiza widma światła pochodzącego od gwiazdy, a przechodzącego przez atmosferę planety da informacj...
Tajlandia i Kambodża - Padły rekordy temperatur, jeszcze nigdy nie było takich upałów, w cieniu 44.6...
Supertajfun Meranti dotarł do Tajwanu