Powierzchnia Marsa ma urozmaiconą strukturę, ale ten krajobraz należy do jednego z najdziwniejszych. Na południowym biegunie znajdują się formy, które przypominają pająki.

Pająkowe formy na powierzchni Marsa

Pająkowe formy na powierzchni Marsa

Zdjęcie zostało wykonane z sondy telekomunikacyjnej Mars Reconnaissance Orbiter z NASA, która krąży wokół Marsa prawie 250 km nad jego powierzchnią. Na fotografii widać formacje wyglądające jak pająki. Takie krajobrazy znajdują się na południowym biegunie Marsa.

 

Araineform

Czym więc są te dziwne formy? Naukowcy mają pewne wytłumaczenie. Obecnie trwa sezon, który napędza zwane przez naukowców „Araineform” zjawisko. „Araineform „oznacza podobny do pająka.

W porze zimowej Marsa, na planecie jest tak zimno, że zamarza nawet dwutlenek węgla i gromadzi się na powierzchni lodu. Wiosną, związek ten sublimuje z powrotem do atmosfery, po tym jak powierzchnia zostaje nagrzana przez słońce.

 

Zamarzający dwutlenek węgla tworzy krajobraz

Zamarznięty dwutlenek węgla nie przeobraża się w ciesz, pomija tę fazę i sublimuje bezpośrednio do postaci gazu. Proces ten tworzy na powierzchni Marsa swoisty rodzaj erozji, która kształtuje krajobraz Czerwonej Planety.

– Ten przykład pokazuje erozję linii wypełnionych jasnym lodem, dookoła otoczonym czerwoną powierzchnią – wyjaśnia ekspert Candice Hansen. – W lecie lód wyparuje do atmosfery i na powierzchni będzie widać „odnogi pająków” wyryte  na powierzchni Marsa – dodaje.

„Araineform” tylko na Marsie

Temperatura na Ziemi nie spadnie tak nisko jak na Marsie, więc zamarznięty dwutlenek węgla, lub tak zwany suchy lód, nie pojawi się naturalnie. Taki krajobraz jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla Marsa.

– To jest naturalny krajobraz Marsa. Ten rodzaj erozji nie jest spotykany na Ziemi, ponieważ nasz klimat jest zbyt ciepły – wyjaśnia Hansen.

Planetolodzy są bardzo zainteresowani tymi formami terenu Marsa. Te elementy krajobrazu dostarczają naukowcom wiedzy o procesach jakie zachodzą na powierzchni Marsa, oraz jak kształuje się ukształtowanie tej planety.

 

Źródło: space.com, tvnmeteo

Polecane:

NASA planuje budowę rakiety nośnej, która może wynieść na orbitę 130 ton ładunku
Kolumbia - Wulkan Galeras szykuje się do erupcji, ewakuowano 8 tysięcy osób
Japonia - Mija rok od katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami
Chiny - Największa tama świata została ukończona po 18 latach, turbiny produkują 22.5 GW energii ele...
Kałamarnica zaatakowała załogę amerykańskiego oddziału Greenpeace podczas podwodnego rejsu w Morzu B...
USA - Na Uniwersytecie w Teksasie zginęło około 100 słoików z mózgami
W ciągu najbliższych godzin statek kosmiczny Progress M-27M wpadnie w ziemską atmosferę, tor lotu pr...
Meksyk - Huragan Carlos przyniósł obfite opady deszczu, wiatr wiał w porywach do 140 km/h
Nawozy azotowe stosowane w gospodarstwach rolnych znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia powi...