Marsjański łazik „Curiosity” wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.

Film pokazuje pierwszy kolorowy krajobraz krateru Gale, w którym wylądował łazik „Curiosity”. Przypomina on zdaniem badaczy południowy zachód USA.

 

Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory NASA (Laboratorium Napędu Odrzutowego) stworzyli widok z miniaturowych wersji zdjęć wykonanych 8 sierpnia przez 34-milimetrową kamerę Mast.

Zobacz w HD

„Wspaniale zobaczyć, że działa”

Zaangażowani w projekt cieszą się, że kamera – jedno z wielu urządzeń zamontowanych na łaziku – działa sprawnie. – Po roku, który spędziła w specjalnej chłodni, gdzie znosiła trudy wystrzelenia, rejsu kosmicznego i lądowania, wspaniale jest zobaczyć, że działa zgodnie z planem – powiedział Mike Malin, główny badacz instrumentów Mastcam.  – Warto pamiętać, że to jest tylko jedna ósma potencjału rozdzielczości obrazów z tej kamery – dodał.

Przyglądają się też łazikowi 

Zespół badawczy „Curiosity” odbiera również czarno-białe obrazy wysokiej rozdzielczości z kamery Navcam. Pojedyncze obrazy z niej również zestawiono w panoramę. Oprócz krajobrazu Czerwonej Planety pozwalają one przynajmniej częściowo obejrzeć sam łazik. To pozwala naukowcom kontrolować jego stan (dostrzezonoi na przykład małe kamyczki na pokładzie).

– Najnowsze obrazy Navcam pokazały nam, że za sprawą pracy silników podczas lądowania trochę materiału z powierzchni MArsa znalazło się na pokładzie łazika – powiedział Mike Watkins, dyrektor misji „Curiosity” z JPL. – Te małe kamyki mają około 1 cm wielkości i nie powinny stanowić żadnego problemu dla działań misji. Będzie interesująco obserwować, jak długo nasi „autostopowicze” się tam utrzymają – dodał.

Źródło: NASA, YouTube/JPLnews, tvnmeteo.pl

Polecane:

Libia: Wojskowe samoloty ostrzelały demonstrantów w Trypolisie
Indie - Powódź spowodowana deszczami monsunowymi [Video]
Zatoka Hudsona, Kanada - Nietypowe zjawisko sfotografowane przez satelitę NASA
ESA - Nowy satelita pogodowy MSG-3 będzie śledził gwałtowne burze nad Europą, orbita 36 tys. km
Nowa interpretacja tekstu znajdującego się na egipskiej Tempest Stela może skłonić naukowców do zmia...
USA - W szkole średniej w Seattle jeden z uczniów zaczął strzelać na stołówce, ranił 6 osób i zabił ...
Rosyjski statek kosmiczny Progress M-27M spłonął w atmosferze nad Pacyfikiem
Najnowsze badania dowodzą, że długie siedzenie przy biurku nie jest szkodliwe dla zdrowia
Wraz ze wzrostem wysokości zmysł smaku i węchu ulega przytępieniu, w związku z tym linie lotnicze op...