Powierzchnia Marsa jest bombardowana rzadziej, niż naukowcy dotąd sądzili. Badacze doszli do tych wniosków po analizie zdjęć wykonanych z orbity Czerwonej Planety. Po dziesięciu latach odkryli zaledwie 248 nowych kraterów.

Projekt Mars One spowodował, że wzrosło zainteresowanie warunkami klimatycznymi Marsa. Naukowcy porównali całą wiedzę, jaką udało się zgromadzić przez ostatnie lata, by ustalić, czy można bezpiecznie zamieszkać na Czerwonej Planecie.

 

Najdokładniejsza mapa terenu

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), krążąca na orbicie planety, przesłała dane wskazujące na to, że powierzchnia Czerwonej Planety doświadcza kilkakrotnie mniej zderzeń z asteroidami niż nasz Księżyc. Przez ostatnią dekadę, gdy obserwowano powierzchnię Marsa, zarejestrowano tylko 248 nowych kraterów. Na planetę spadały głównie odłamki o średnicy 1 – 3 m.

Umożliwiała to rzadsza atmosfera Marsa, w której nie ulegały one spaleniu. Pozostałe po tym kratery przeciętnie mają najwyżej 4 metry średnicy. Według badaczy takie wyniki pozwalają wierzyć, że zamieszkanie na Marsie mogłoby być całkiem bezpieczne. 

Kurz prawdę powie

Tak dokładnych danych dostarczył HiRISE –  High Resolution Imaging Science Experiment. Naukowcy, którzy nadzorowali cały proces, są zachwyceni wynikami.

– To ekscytujące, że mamy okazję obserwować je tuż po tym, jak powstały – mówiła Ingrid Daubar, jeden z członków zespołu. – Przypomina nam to, że Mars jest aktywną planeta, na której zachodzą przeróżne zmiany. A my mamy okazję na bieżąco je oglądać.

Tak długie i szczegółowe obserwacje pozwoliły stworzyć jedną z dokładniejszych map powierzchni planety. Naukowcy poznali dokładnie położenie, wielkość i wiek każdego z kraterów Czerwonej Planety. To pozwala dowiedzieć się więcej o klimacie Marsa. Na podstawie badania pyłu, jego tempa opadania i roznoszenia się po okolicy naukowcy mogą określić ewentualne ruchy występujące w atmosferze.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Bierzemy pod lupę superwulkan w Niemczech oddalony od Polski o zaledwie 530 km
UK - Otoczenie Stonehenge diametralnie się zmieni, Anglicy przeznaczą na to 27 mln funtów
Szykuje się kolejna bitwa o wolność internetu, ONZ szykuje cenzurę, głosowanie za zamkniętymi drzwia...
Chiny - Spadły lodowe kule wielkości jajek, gradobicie w prowincji Kuejczou, 120 tys. poszkodowanych
Morze Jawajskie, Indonezja - Po 11 dniach od katastrofy na dnie morza znaleziono ogon samolotu AirAs...
Ałmaty, Kazachstan - Upały podtopiły lodowiec, duża ilość wody spowodowała ogromne osuwisko ziemi, e...
Dania - Złoty krzyżyk znaleziony w Aunslev ma prawdopodobnie 1100 lat i tym samym może zmienić datow...
Indonezja - Silne wstrząsy sejsmiczne wywołały panikę wśród lokalnej ludności i turystów, magnituda ...
W Peru wystąpiło silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.1 w skali Richtera, zatrzęsła się również mocno...