Mars jest nadal aktywny geologicznie – ustalili amerykańscy badacze. Zauważyli oni, że sublimujący na wiosnę suchy lód, tworzy bruzdy na powierzchni piaskowych wydm bieguna północnego.

Amerykańskim badaczom udało się obalić mit dotyczący Marsa. Bazując na obserwacjach dokonanych przez Mars Reconaissance Orbiter, udowodnili, że powierzchnia Czerwonej Planety podlega różnego rodzaju przekształceniom. Dotąd myślano, że skoro tamtejsze wulkany wygasły, a woda nie płynie po Marsie od wielu lat, nie zachodzą procesy mogące zmieniać oblicze czwartej planety od Słońca.

 

Trzy pracujące niezależnie od siebie zespoły badawcze zauważyły jednak, że w okolicach bieguna północnego wiosenne topnienie zamarzniętego dwutlenku węgla prowadzi powstawania bruzd w tamtejszych wydmach piaskowych.

Suchy lód sublimuje

Dzieje się tak, ponieważ wiosenne promienie Słońca docierają, przez półprzezroczysty lód, do marsjańskiego gruntu i ocieplają go. Wtedy zamarznięty dwutlenek węgla, tzw. suchy lód, zaczyna topnieć, a dokładniej – sublimować. Oznacza to, że zmienia on swój stan skupienia ze stałego w gazowy. Dwutlenek węgla, uwięziony pod spodem, w pewnym momencie znajduje sobie drogę ucieczki z pułapki, jaką stanowi dla niego wydma. Przebija się przez piasek, rozbryzgując go w różnych kierunkach, przez co na wydmach tworzą się smugi. Te smugi z czasem rozwiewa jednak marsjański wiatr.

“To planeta nadal geologicznie aktywna”

– Wśród naukowców pokutowało przekonanie, że Mars zastygł miliardy lat temu – przyznaje Candice Hansen z Planetary Science Institute w Tucson w stanie Arizona. – Udało nam się ujawnić, że to nadal aktywna geologicznie  planeta – dodaje badaczka.

Źródło: NASA, space.com, tm

Polecane:

Naukowcy zaniepokojeni znikającymi pszczołami
Papua, Indonezja - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 5.8
Clevelys, Wielka Brytania - Na niewielkie miasteczko spadł dziwny biały puch, wyglądem przypominając...
Filipiny - Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha wzrósł do 475 osób, 180 tys. bez dachu nad głową
Kamczatka, Rosja - Wulkan Tołbaczyk zalał lawą stacje wulkanologiczne, Szywiełucz wyrzuca kamienie n...
Zjednoczone Emiraty Arabskie zamierzają wybudować sztuczną górę, która miałaby spowodować zwiększeni...
Chiny wykupują osły z całego świata, z ich skóry produkują tradycyjny medykament o nazwie "ejia...
"Druga Wenus" odkryta ponad rok temu może zawierać parę wodną i metan, planeta odległa jes...
Chevrolet ZH2 napędzany jest wodorem poprzez ogniwa paliwowe, spala 6 kg paliwa na 480 km