Mars jest nadal aktywny geologicznie – ustalili amerykańscy badacze. Zauważyli oni, że sublimujący na wiosnę suchy lód, tworzy bruzdy na powierzchni piaskowych wydm bieguna północnego.

Amerykańskim badaczom udało się obalić mit dotyczący Marsa. Bazując na obserwacjach dokonanych przez Mars Reconaissance Orbiter, udowodnili, że powierzchnia Czerwonej Planety podlega różnego rodzaju przekształceniom. Dotąd myślano, że skoro tamtejsze wulkany wygasły, a woda nie płynie po Marsie od wielu lat, nie zachodzą procesy mogące zmieniać oblicze czwartej planety od Słońca.

 

Trzy pracujące niezależnie od siebie zespoły badawcze zauważyły jednak, że w okolicach bieguna północnego wiosenne topnienie zamarzniętego dwutlenku węgla prowadzi powstawania bruzd w tamtejszych wydmach piaskowych.

Suchy lód sublimuje

Dzieje się tak, ponieważ wiosenne promienie Słońca docierają, przez półprzezroczysty lód, do marsjańskiego gruntu i ocieplają go. Wtedy zamarznięty dwutlenek węgla, tzw. suchy lód, zaczyna topnieć, a dokładniej – sublimować. Oznacza to, że zmienia on swój stan skupienia ze stałego w gazowy. Dwutlenek węgla, uwięziony pod spodem, w pewnym momencie znajduje sobie drogę ucieczki z pułapki, jaką stanowi dla niego wydma. Przebija się przez piasek, rozbryzgując go w różnych kierunkach, przez co na wydmach tworzą się smugi. Te smugi z czasem rozwiewa jednak marsjański wiatr.

„To planeta nadal geologicznie aktywna”

– Wśród naukowców pokutowało przekonanie, że Mars zastygł miliardy lat temu – przyznaje Candice Hansen z Planetary Science Institute w Tucson w stanie Arizona. – Udało nam się ujawnić, że to nadal aktywna geologicznie  planeta – dodaje badaczka.

Źródło: NASA, space.com, tm

Polecane:

Lasy zwiększają jonizację powietrza
Chiny - Dwa dni walczono ze śniegiem, który zablokował jedną z dróg wyjazdowych z Pekinu
W 2012 roku mieliśmy okazję zapoznać się ze 137 nowymi gatunkami roślin i zwierząt
Francja - Odkryto nowy hormon długowieczności, niestety powoduje również zanik aktywności seksualnej
Cyklon Pam, który zniszczył Vanuatu, przeszedł nad Nową Zelandią, nie wyrządził już dużych zniszczeń
Do Ziemi dotarła plazma wyrzucona przez Słońce, od kilku godzin mamy burzę geomagnetyczną [Aktualiza...
USA - Ogromne pożary w okolicach Phoenix w Arizonie
LosyZiemi - Aktywność Słońca i układ planet na 14 dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii o sile 9 0 w...
Druga najdłuższa rzeka w Chinach błyskawicznie zamarzła na odcinku 139 km, Żółta Rzeka ma 5464 km dł...