Marzec 2016 był najcieplejszym marcem od 1880 roku. Miejscami temperatura przekroczyła średnią o ponad 6 stopni Celsjusza. Specjaliści twierdzą, że za tą anomalią stoi zjawisko El Nino.

Najcieplejszy marzec 2016 roku

Japońska Agencja Meteorologiczna podała, że temperatura powietrza w marcu 2016 była globalnie o 0,62 st. C wyższa od średniej z ostatnich trzydziestu marców (z okresu 1981-2010). Wyjątkowo ciepły marzec pobił poprzedni rekord, z 2015 roku, dwukrotnie.

Specjaliści z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA również przeanalizowali trzeci miesiąc 2016 roku. Według ich danych marzec 2016 także był najbardziej anomalnie ciepłym marcem spośród wszystkich tych miesięcy od początku rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1880 roku. Temperatura ubiegłego miesiąca globalnie była o 1,28 st. C wyższa od średniej dla tego miesiąca z okresu 1951-1980.

Anomalie średniej globalnej temperatury powierzchni do marca 2016, w oparciu o prognozę CFSR

Anomalie średniej globalnej temperatury powierzchni do marca 2016, w oparciu o prognozę CFSR

Nawet o 6 st. C cieplej

Największe odchylenia od średniej temperatury w ostatnim miesiącu wystąpiły na półkuli północnej, szczególnie w umiarkowanych szerokościach geograficznych. W Arktyce, na Grenlandii, miejscami na Alasce oraz w północnej Kanadzie i Rosji anomalia temperatury przekroczyła 6 st. C. Oznacza to, że w rejonach tych było o kilka stopni cieplej niż przeważnie o tej porze.

Marzec 2016 zapisał się także na kartach historii Australii. Był on najcieplejszym marcem w tym kraju od czasów rozpoczęcia pomiarów.

 

El Nino i globalne ocieplenie

Według danych z Japońskiej Agencji Meteorologicznej potwierdza się wpływ El Nino na wzrost średniej globalnej temperatury. W zestawieniu dziesięciu miesięcy z największym odchyleniem od normy prym wiodą grudzień 2015, luty 2016 i marzec 2016. Pozostałe pozycje zajmują miesiące z 2015 roku oraz styczeń 2016. W zestawieniu widnieje także luty 1998 roku, kiedy także wystąpiło zjawisko El Nino.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Clevelys, Wielka Brytania - Na niewielkie miasteczko spadł dziwny biały puch, wyglądem przypominając...
Japonia - Najwyższa góra Fudżi prawdopodobnie leży na liczącym sobie aż 30 km aktywnym uskoku
Indie - Środek owadobójczy w szkolnej stołówce, 20 dzieci nie żyje
Biegun Południowy - 18 rejonów Oceanu Antarktycznego zdominowane zostały przez nieznane dotąd gatunk...
Japonia - Minęły cztery lata od potężnego tsunami, do dziś nie odnaleziono 2.5 tysiąca osób
Gwinea - Zarejestrowano szympansy spożywające alkohol
Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, naruszając rezolucję RB ONZ, Chiny i Rosja moc...
Ekwador - Dwa trzęsienia ziemi o sile 5.8 i 6.3 w skali Richtera, na głębokości zaledwie 17 i 19 km
Na Malcie rozbił się niewielki samolot, zginęło co najmniej 5 osób [Video]