Prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto zaproponował w czwartek legalizację leczniczej marihuany, zwiększenie dozwolonej ilości tego narkotyku, jaką obywatele mogą mieć przy sobie oraz zwolnienie skazanych za drobne przestępstwa związane z marihuaną. To najważniejsze założenia nowej polityki narkotykowej.

Prezydent Meksyku za legalizacją leczniczej marihuany

Prezydent Meksyku za legalizacją leczniczej marihuany

Prezydent Pena Nieto, który zmaga się z brutalną przemocą karteli narkotykowych w kraju, powiedział, że złoży w Kongresie propozycję nowego prawa, w którym zostaną wprowadzone nowe regulacje dotyczące użycia marihuany oraz importu leków zawierających wyciąg z konopi. Według nowego prawa będzie można posiadać 28 gramów, a nie jak dotychczas tylko 5 g marihuany.

Uprawa i sprzedaż marihuany w Meksyku jest nielegalna, jednak jest to główna część biznesu w rękach brutalnych gangów narkotykowych. Meksykański prezydent nie powiedział, w jaki sposób mieszkańcy kraju mogliby mieć dostęp do narkotyku.

Prezydent dodał również, że jeśli propozycja zmiany regulacji zostałaby wcielona w życie, wiele osób, które zostały skazane za posiadanie niewielkiej ilości marihuany, wyszłaby na wolność. Jednak nie zdradził dalszych szczegółów, czy prawo miałoby zastosowanie wstecz i na jakich zasadach skazani mieliby opuścić więzienie.

 

Zmiana stanowiska prezydenta

Dotychczas Pena Nieto był przeciwnikiem liberalizacji prawa narkotykowego. W ostatnich miesiącach jednak zmieniał stanowisko, w odpowiedzi na porażki regionalnej tzw. wojny z narkotykami.

– Nasz kraj odczuł szkodliwe skutki ze strony organizacji przestępczych związanych z handlem narkotykami. Na szczęście, nowy globalny konsensus stopniowo wprowadza nowe międzynarodowe regulacje dotyczące narkotyków – powiedział meksykański prezydent, który dodał, że zamiast kryminalizacji konsumentów, będą oferowane alternatywne możliwości.

Propozycja prezydenta Meksyku jest również odpowiedzią na opinię meksykańskiego sądu najwyższego, który wydał w listopadzie przełomową decyzję w sprawie czterech osób, w wyniku której mogą posiadać i uprawiać na własne potrzeby marihuanę. Otworzyło to drogę do liberalizacji przepisów.

 

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Polecane:

Korea Północna przygotowuje się do wybuchu wulkanu Mt. Baekdu
USA - Rząd musi lepiej zabezpieczyć swoje 104 elektrownie atomowe
USA - Dostawa 16 bomb MOP, które przebijają do 61 metrów zbrojonego betonu, prawdopodobnie na Iran
Kazachstan i Uzbekistan - Wysycha Jezioro Aralskie, 50 lat temu było jednym z czterech największych ...
Polska - W rezerwacie przyrody w Poznaniu znaleziono wielki meteoryt, waży około 300 kg
USA - Kolejne tornada w Oklahomie, nie żyje co najmniej dziewięć osób [Video]
USA szykuje się do wojny w Syrii, marynarka wojenna zajmuje pozycje na wypadek wydania przez Baracka...
Rzadkie zjawisko czeka nas 28 września, zaćmienie superksiężyca wystąpiło ostatnio w 1982 roku, a ko...
Egipt - W grobowcu Tutanchamona najprawdopodobniej znajdują się jeszcze dwie komory