Trzęsienie ziemi o sile 6.4 w skali Richtera wstrząsnęło Meksykiem 8 maja. Lokalne media podawały, że ruchy płyt tektonicznych, choć silne, nie spowodowały poważnych uszkodzeń budynków ani ofiar wśród ludzi. – Nie ma zagrożenia wystąpieniem tsunami – uspokajali natomiast eksperci.

Meksyk - Trzęsienei ziemi 1

Analiza zapisu sejsmografów zlokalizowała epicentrum trzęsienia w zachodniej części meksykańskiego stanu Guerrero (południowo-zachodni Meksyk).Zdaniem badaczy z amerykańskiej Służby Geologicznej hipocentrum znajdowało się na głębokości 23,9 km.

Tsunami nie nadejdzie

– Mimo że wstrząsy odnotowano nad wybrzeżem Pacyfiku, nie ma zagrożenia wystąpieniem tsunami – zaznaczyli eksperci. Zdaniem Służby Geologicznej brak doniesień o zniszczeniach i ofiarach jest nietypowy.

W chwili starcia się płyt tektonicznych w stolicy Meksyku minister finansów Luis Videgaray miał swoje wystąpienie. – Jeśli nie macie państwo nic przeciwko, sugerowałbym zrobić krótką przerwę – zwrócił się do zebranych na sali osób.

– Byłem w biurze, gdy zacząłem czuć mdłości podobne do choroby morskiej – przyznał lokalny dziennikarz, 34-letni Andres Alcocer. Wraz ze współpracownikami był jednym z wielu, którzy dla bezpieczeństwa ewakuowali się z biura.

Meksyk - Trzęsienei ziemi 2

Tragiczny potencjał

– Trzęsienie o takiej sile może spowodować poważne uszkodzenia – podkreślają eksperci z amerykańskiej placówki badawczej. – Budynki o słabej strukturze mają zazwyczaj małe szanse na pozostanie w nienaruszonej formie – tłumaczą.

Przykładem jak niebezpieczne są ruchy płyt tektonicznych jest tragedia z 1985 roku. W wyniku wstrząsów o sile 8,1 w skali Richtera w Meksyku śmierć poniosły wtedy tysiące mieszkańców. Z kolei trzęsienie ziemi w marcu 2012 roku o sile 7,4 nikogo nie zabiło, ani nie spowodowało poważnych uszkodzeń.

Polecane:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS za 9 lat runie do oceanu
Pająk "skoczek" poleci w kosmos, naukowcy chcą zbadać, jak będzie polował w stanie nieważk...
Bangladesz - Muzułmanie jak rozwścieczone psy wypuszczone z klatki
Na świecie jest pół miliarda telefonów komórkowych narażonych na włamania z powodu przestarzałego sz...
Nigeria - Policja zlikwidowała nielegalną "fabrykę dzieci" na potrzeby pracy w polu, na go...
Japonia - W niedzielę wyślą własny lądownik w kierunku asteroidy 1999 JU3
Najsilniejsze w historii pomiarów El Nino osiągnęło szczyt, teraz powoli słabnie, ale wysoki poziom ...
Nowa Zelandia - Cyklon Cook dotarł do wysp, wiatr w porywach do 150 km/h, w ciągu godziny może spaść...
Lank O'Lakes, USA - Lej krasowy szeroki na 60 metrów i głęboki na 30 metrów pochłonął 2 domy na Flor...