Grupa archeologów odkryła w meksykańskiej dżungli dwa antyczne miasta Majów. Już w 1970 roku zostały odnalezione ślady tych osad, jednak od tamtego czasu nikt nie dotarł do tego miejsca.

W meksykańskiej dżungli odkryto dwa miasta Majów 2

W południowo-wschodnim Meksyku, w stanie Campeche, znajdują się dwa antyczne miasta, do których bardzo trudno dotrzeć. Grupie naukowców ze Słowenii udało się je odnaleźć. Odkryli starożytne ruiny Majów: piramidy, pałac, ołtarz i ogromne drzwi.

 W meksykańskiej dżungli odkryto dwa miasta Majów 3

Zagubione miasta

Oba miasta, Lagunita i Tamechen zostały odkryte w 1970 roku przez archeologa Erica Von Euw, jednakże nie miał jak zapisać ich lokalizacji. Od tamtej pory nikt nie potrafił do nich dotrzeć. Teraz po raz pierwszy zostało określone ich położenie. Dzięki temu odkryciu będziemy mogli zrozumieć dokładniej historię cywilizacji tego starożytnego ludu.

W meksykańskiej dżungli odkryto dwa miasta Majów

Trudne poszukiwania

Iwan Sprajc z centrum naukowego w Słoweńskiej Akademii Nauk i Sztuki powiedział, że bardzo trudno było im znaleźć antyczne miasta. Musieli opierać się na zdjęciach lotniczych.Zespół badaczy przeszukiwał teren w okolicach Chactun, wielkiego miasta antycznych Majów, odkrytego w zeszłym roku.

– Informacje na temat miasta Lagunita były zupełnie bezużyteczne – powiedział Sprajc. – W ogromnej dżungli wszystko wydaje się być małe. Wszędzie były kopce, nie miałem pojęcia gdzie położona była osada – dodał.

Drzwi w kształcie ust

Sprjac powiedział, że nietypowo rosnąca roślinność dała im wskazówki, gdzie szukać zaginionych miast. Identyfikacja Lagunity polegała na porównaniu terenu o powierzchni 3 tys. m. kw. ze szkicem, jaki zostawił Euw.

Największe wrażenie zrobiły odkryte ogromne drzwi, których kształt przypominał ogromne usta. Prawdopodobnie były zbudowane na cześć bóstwa urodzaju.

– Te drzwi symbolizują wejście do jaskini, wodnego świata, miejsca pochodzenia kukurydzy i mitologicznej siedziby przodków – wyjaśnia Sprajc.

Cywilizacja Majów

Naukowcy na miejscu również znaleźli boisko sportowe i wysoką na dwadzieścia metrów świątynię. Świątynia była otoczona trzema ołtarzami oraz inskrypcją na tablicach napisaną hieroglifami.

Polecane:

Filipiny - Powódź i osunięcia ziemi, zginęły 652 osoby, ponad 800 zaginionych, w kostnicach brakuje ...
Namibia - Odkryto zapasy wody na 400 lat dla całego kraju
Argentyna - 70 osób zostało rannych po ataku ławicy drapieżnych ryb w rzece Parana, dzieci straciły ...
Japończycy mają już dość amerykańskiego wojska na wyspie Okinawa, średnio 13 przestępstw miesięcznie
Naukowcy odkryli gwiazdę neutronową pędzącą z prędkością 8 mln km/h, która ciągnie za sobą strumień ...
Naukowcy odkryli pióropusz plazmy, który w sposób naturalny chroni naszą planetę
Samsung zaprezentował szybki i bardzo mały dysk SSD o pojemności 2 TB z kodowaniem AES 256 bitowym, ...
Pod koniec lipca, 96 lat temu w Polsce padł rekord temperatury, 40.2 °C w cieniu
Nowy procesor Snapdragon 845 nadal będzie produkowany w technologii 10nm, ale z rdzeniami Kyro kolej...