Plujący popiołem i dymem wulkan Popocatepetl nie zakłócił wyborów samorządowych w Meksyku. Spowodował za to spore problemy w komunikacji lotniczej. Chociaż władze lotniska w stołecznym Mexico City przekonywały, że nie ma niebezpieczeństwa, niektórzy operatorzy wycofywali swoje loty, obawiając się uszkodzeń maszyn.

 

W Meksyku od soboty obowiązuje żółty alarm trzeciego stopnia po tym, jak wzrósł poziom wulkanicznego pyłu nad stolicą, Mexico City. W Santiago Xalizintla, ok. 12 km od stożka El Popo, mieszkańcy brali udział w wyborach w asyście wojska, które było przygotowane na przeprowadzenie ewakuacji.

– Wulkan pluje popiołem, ale ludzie tutaj są do tego przyzwyczajeni i nie boją się. Wszyscy są uspokojeni i w spokoju idą na wybory – powiedział Leopoldo Soto, który oddał swój głos w wyborach. 

Żółty alert trzeciego stopnia jest trzecim najwyższym w 7-stopniowej skali zagrożenia obowiązującej w Meksyku.

Aktywny w czasie wyborów

Pomimo sporej dozy niepokoju spowodowanej aktywnością El Popo, wulkan nie miał większego wpływu na przebieg wyborów samorządowych. Mieszkańcy 14 lokalnych stanów głosowali w nich na gubernatora, 900 burmistrzów i 400 innych przedstawicieli władz.

– Wulkan jest najszczęśliwszy rankiem, dlatego wybucha. Ludzie są przyzwyczajeni do jego aktywności, nie boją się – podkreślił Atilano Sanchez.

Amerykanie odwoływali loty

Więcej problemów w końcówce tygodnia mieli ci którzy chcieli skorzystać z połączeń lotniczych na lotnisku w Mexico City. W obawie przed wulkanicznym pyłem, który mógłby uszkodzić samoloty, swoje rejsy odwoływali operatorzy amerykańskich linii Delta oraz United, American i Alaska Airlines, obsługujących m.in. loty do Houston, Dallas, Denver, Phoenix, Chicago czy Los Angeles. Tylko w czwartek wycofano 40 połączeń, przez co setki pasażerów utknęły w mieście.

Przedstawiciele lotniska przekonywali, że nie ma niebezpieczeństwa. Jeden z nich powiedział agencji AFP, że ilość popiołu w powietrzu jest nieznaczna. Jednak rzecznik portu Jorge Andres Gomez przyznał, że jakakolwiek zmiana wiatru albo intensywności procesów w El Popo może skomplikować sytuację.

W piątek rozkład lotów powoli wracał do normy. Meksykańskie linie realizowały wszystkie połączenia bez zmian.

Źródło: Reuters, tm

Polecane:

Naukowcy szukają złóż metali przy wulkanach pod oceanem w Nowej Zelandii
Bakterie potrafią tworzyć struktury społeczne, nowe badania naukowców z MIT
Peru - Silne i płytkie trzęsienie ziemi u wybrzeży kraju, magnituda 6.2 - było to dziś trzecie silne...
Powódź zalała pola minowe w Bośni, woda zabrała oznakowania
Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty [Video]
Ocean Indyjski - Olbrzymi huragan Fantala zahaczy Madagaskar, prędkość wiatru w wirze wynosi 281 km/...
Oprócz genów po przodkach dziedziczymy pamięć o lęku i skłonność do zaburzeń psychicznych, nasza tra...
Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reakto...
Słońce - Kolejna średniej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi już w piątek 24 ma...