Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a zrobiono najbardziej ostre i najdokładniejsze dotąd zdjęcie Mgławicy Czerwony Prostokąt. Okazało się, że tak naprawdę jest ona w kształcie litery X.

 Mgławica Czerwony Prostokąt - zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Mgławica Czerwony Prostokąt – zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Gwiazda HD 44179 jest otoczona przez niezwykłą strukturę, zwaną Mgławicą Czerwony Prostokąt. Nazwa ta została jej nadana przez charakterystyczny kształt i kolor, zarejestrowane na pierwszych zdjęciach wykonanych z Ziemi.

Mgławica Czerwony Prostokąt

Mgławica Czerwony Prostokąt

Najnowsze, bardzo szczegółowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a ujawnia jednak, że tak naprawdę, gdy obserwuje się ją z Kosmosu, mgławica ma nieco inny kształt niż początkowo zakładano. Najnowszy obraz pokazuje, że mgławica ma kształt przypominający literę X, a świecący gaz tworzy wokół niej dodatkowe skomplikowane struktury, które nieco przypominają świecące szczeble drabiny.

Gwiazda w środku przypomina Słońce, jednak pod koniec życia wypompowuje gaz i pozostałe materiały, w wyniku czego powstaje mgławica, która nadaje jej charakterystyczny kształt. Wydaje się także, że jest to gwiazda podwójna, gęsto otoczona obłokiem pyłu. Oba te czynniki mogą pomóc z zrozumieniu i wyjaśnieniu jej osobliwego kształtu.

 

Mgławica protoplanetarna

Czerwony Prostokąt to niezwykły przykład mgławicy protoplanetarnej. To jeden z etapów ewolucji gwiazd, gdy jest ona stara i przekształcają się w mgławicę planetarną. Po zakończeniu wyrzutu masy, pozostaje bardzo gorący biały karzeł (niewielki obiekt astronomiczny składający się ze zdegenerowanej materii i emitujący m.in. promieniowanie widzialne). Jego promieniowanie ultrafioletowe powoduje, że znajdujący się wokół niego gaz świeci. Czerwony Prostokąt znajduje się około 2,3 tys. lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Jednorożca.

Najdokładniejsze i najbardziej ostre zdjęcie Mgławicy Czerwony Prostokąt powstało dzięki kamerze o wysokiej rozdzielczości Advanced Camera for Surveys. To przy pomocy tego urządzenia powstał obraz gwiazdy HD 44179 i otaczającej jej mgławicy. Czerwone światło pochodzące od świecącego wodoru, przepuszczone przez filtr F625W zabarwia się na niebiesko.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

Polecane:

Meksyk - Wulkan Popocatepetl znów straszy mieszkańców
Konferencja NASA - Na Marsie odkryto związki organiczne, ale nie jest pewne, skąd one pochodzą
Francja - Płaska pasywna antena naklejona w odpowiednim miejscu na smartfonie, znacznie ograniczy il...
USA - Pielęgniarka, która opiekowała się zakażonym ebolą pacjentem w szpitalu w Dallas i sama uległa...
Dziś minie Ziemię asteroida 2014-YB35, odległość wyniesie 4.4 miliona kilometrów, pędzi z prędkością...
Chiny - Wystrzelono najbardziej zaawansowanego technologicznie satelitę obserwacyjnego Gaofen-4 do m...
Grecja - Miejscami spadło nawet 140 l/m2, trąba wodna wystąpiła na wyspie Zakintos
USA - Ogromna dziura w jezdni pochłonęła dwa samochody w San Antonio
Brzeziny, Polska - Płynną chrząstką z komórek macierzystych odbudowują kości i stawy