Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, w skrócie MSROZiSOMAG albo trochę krócej: IERS (od angielskiej nazwy) postanowiła dodać kolejną sekundę do roku 2016.

przestepna-sekunda

IERS jest następcą IPMS (International Polar Motion Service) i w swej obecnej postaci została powołana do istnienia w 1987 roku przez Międzynarodową Unię Geodezji i Geofizyki oraz sekcję rotacji Ziemi Bureau International de l’Heure. Służba rozpoczęła działalność 1 stycznia 1988 roku. Od początku swego istnienia IERS powołała nowe biura, m.in. GPS Co-ordinating Centre (1990), DORIS Coordinating Centre (1994) i GGF Coordinating Centre (1998). Początkowo organizacja znana była pod nazwą International Earth Rotation Service (stąd akronim IERS). Obecna nazwa została przyjęta w 2003 roku.

Ludzie z IERS zajmują się trudną sztuką sekund skokowych, zwanymi przez niektórych również przestępnymi. Czyli dodatkowymi sekundami, które są dodawane (zwykle w czerwcu lub w grudniu) w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego ze średnim czasem słonecznym. Dlaczego czasy te trzeba od czasu do czasu synchronizować?

Z kilku powodów. Po pierwsze, w latach 50. XX nie udało się zmierzyć dość dokładnie długości doby słonecznej, a co za tym idzie – długości sekundy. Po drugie: Ziemia wciąż zmniejsza swoją prędkość obrotową. A po trzecie: no cóż, tu występuje cała masa nieprzewidywalnych czynników, które w jakiś sposób mogą wpłynąć na długość obrotu ziemi.

przestepna-sekunda

Ostatnia przestępna sekunda pojawiła się 30 czerwca 2015, o godzinie: 23:59:60 UTC. Taka dodatkowa sekunda, to jak się pewnie doskonale domyślacie, duży problem, jeśli chodzi o komputery. W 2015 roku, dodatkową sekundę źle zniosły chociażby: serwis Twitter i system mobilny Android. W 2012 roku z kolei taka dodatkowa sekunda spowodowała duże problemy w działaniu serwisów takich jak Reddit, LinkedIn i Foursquare (który wtedy był jeszcze całkiem popularny). Mamy nadzieję, że w 2017 roku nic takiego się nie stanie, ponieważ dołożenie sekundy odbędzie się tuż przed Sylwestrem.

 

Źródło: chip

Polecane:

Iran - Rosja przewiduje w sierpniu rozruch elektrowni atomowej w Buszerze
Chiny - Naukowcy sklonowali świnię, która posiada gen leptyny oraz fluorescencyjne białka
Topnienie arktycznej pokrywy lodowej może spowodować uwolnienie do atmosfery niewyobrażalnych ilości...
Laboratoria Disneya zaprezentowały technologię umożliwiającą poczucie struktury wyświetlanego obrazu...
Do końca 2015 roku zniknie roaming w całej Unii Europejskiej
Za pomocą radarów na satelitach CryoSat-2 stworzono nową mapę dna oceanów, odkryto nieznane dotąd pa...
Japonia - W Tokio padł rekord ciepła, termometry pokazały 19.2 st.C., rozkwitają wiśnie
Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 km/h, cyklon ten może oka...
NASA - Teleskop Hubble'a sfotografował najbardziej oddaloną od Ziemi galaktykę