Naukowcy z NASA twierdzą, że odkryli dowody na to, że na Marsie występowało życie. Są to bogate w węgiel fragmenty skał, a także niewielkie tunele, które mogły zostać wydrążone przez żywe organizmy.

Niedawno naukowcy z NASA przeanalizowali skład i budowę meteorytu oznaczonego jako Yamato 000593. Według ekspertów skała ta pochodzi z powierzchni Czerwonej Planety i około 10 tys. lat temu „wylądowała” na Antarktydzie.Dowody na istnienie życia?

Meteoryt od dawna intrygował naukowców, a po serii badań okazało się dla nich jeszcze ciekawszy, bo może być on dowodem na to, że na Marsie istniało życie.

W skale znaleziono bowiem wiele mikroskopijnych tuneli i bogate w węgiel sferule (kule hematytu). Dlaczego to odkrycie jest takie ważne? Specjaliści wyjaśniają, że tunele w skałach są prawdopodobnie efektem działalności niewielkich żywych organizmów. Z kolei węgiel to jeden z pierwiastków niezbędnych do życia.

Marsjańskie skały podobne do ziemskich

Mimo, że wyniki badań nie są bezsprzecznym dowodem na istnienie życia na Marsie, to naukowcy twierdzą, że w skałach zawarte jest „coś naprawdę specjalnego”

– Nie możemy wykluczyć, że fragmenty bogate w węgiel są wytworem mechanizmów abiotycznych (nieożywionych – red.), jednak tekstura i skład skały są podobne do skał występujących na Ziemi, które powstały w wyniku działania czynników biotycznych. Oznacza to, że marsjańskie struktury również mogły powstać w wyniku takich działań – zaznaczają eksperci.

Nie wszyscy naukowcy są aż tak entuzjastycznie nastawieni wobec najnowszych wyników, dlatego zespół badawczy planuje kontynuować i rozszerzyć badania 13,5 kilogramowego meteorytu Yamato 000593.

Dotychczas wszystkie wyniki analiz zostały opublikowane na łamach czasopisma „Astrobiology”.

Źródło: space.com, cm, tm

Polecane:

Iran - Załadowali wzbogacone do 20% uranowe pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie
Japonia - TEPCO przyznaje "nie panujemy nad sytuacją, nie znamy przyczyny wydostawania się radi...
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi 35 km od Masterton, magnituda 6.2, wstrząs wystąpił na głębok...
Polska podpisała umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego
Japonia nie odzyska wysp Kurylskich
Japonia - Od 18 miesięcy trwa erupcja na wyspie Nishinoshima, nowo powstała wyspa ma już 2.5 km2
USA - Jedna z rzek w Kolorado zmieniła kolor na pomarańczowy, substancje toksyczne oraz żelazo i cyn...
Teoria Einsteina została potwierdzona, na Ziemi zaobserwowano fale grawitacyjne pochodzące ze zderza...
Mars - Po dwóch latach badań, nadal nieznana jest przyczyna skoków poziomu metanu w atmosferze Czerw...