Samolot wojskowy z 75-letnim hiszpańskim misjonarzem, który w Liberii zakaził się wirusem Ebola, wylądował w czwartek rano na lotnisku koło Madrytu – poinformowało hiszpańskie ministerstwo obrony. To pierwsza zakażona osoba, którą przetransportowano do Europy.

Misjonarz zarażony wirusem Ebola został przetransportowany do Hiszpanii

Miguel Pajares Martin z bazy lotnictwa w Torrejon de Ardoz ma zostać przewieziony do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Na pokładzie sanitarnego Airbusa A310 znajduje się także Juliana Bohi, inna misjonarka, również posiadaczka hiszpańskiego paszportu, która pracowała w tym samym szpitalu co 75-latek – informowało wcześniej na Twitterze hiszpańskie ministerstwo. Nie potwierdzono, czy kobieta również została zakażona.

Pierwszymi zakażonymi Ebolą osobami, które były transportowane do kraju, było dwoje Amerykanów – lekarz i pielęgniarka z misji chrześcijańskiej. Oboje zostali zakażeni w Liberii, gdzie walczyli z epidemią.

 

Coraz więcej ofiar

Według opublikowanego w środę bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia wirusa gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej spowodowała do tej pory śmierć 932 osób.

Najnowsze zestawienie z 4 sierpnia mówi też o ponad 1,7 tys. przypadkach potwierdzonego lub prawdopodobnego zakażenia się wirusem w czterech krajach – Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.

W środę saudyjskie władze poinformowały o śmierci mężczyzny, który wrócił z Sierra Leone i przebywał w szpitalu z podejrzeniem gorączki krwotocznej. Nie podano oficjalnie, czy badania laboratoryjne potwierdziły u niego obecność wirusa.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby – wymioty i biegunka.

Polecane:

Chile - Silne trzęsienie ziemi, Santiago zadrżało, magnituda 6.7
Chiny - Lawina błotna i powódź uwięziły 500 osób
USA - Woda po dachy samochodów, zalane budynki i podtopione drogi, to bilans sobotniej powodzi, któr...
Wielką Brytanię czeka największe od 26 lat załamanie pogody, już za parę dni może uderzyć potężny cy...
Ukraina - 25 osób zginęło, a około tysiąca zostało rannych w starciach w Kijowie między antyrządowym...
Szwajcaria sprzedała rosyjskiej firmie zbrojeniowej specjalne tkaniny za kwotę 85 mln euro, uniemożl...
Kolorowy nanodruk laserowy w 127 tysiącach dpi, zdjęcie wydrukowane na powierzchni porównywalnej do ...
Cape Coral, USA - Tornado uszkodziło prawie 200 budynków na Florydzie, wiało z prędkością 212 km/h
Jinhae, Korea Południowa - Wybuch na pokładzie remontowanego okrętu podwodnego, zginęło trzech żołni...