Samolot wojskowy z 75-letnim hiszpańskim misjonarzem, który w Liberii zakaził się wirusem Ebola, wylądował w czwartek rano na lotnisku koło Madrytu – poinformowało hiszpańskie ministerstwo obrony. To pierwsza zakażona osoba, którą przetransportowano do Europy.

Misjonarz zarażony wirusem Ebola został przetransportowany do Hiszpanii

Miguel Pajares Martin z bazy lotnictwa w Torrejon de Ardoz ma zostać przewieziony do madryckiego szpitala Carlosa III, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.

Na pokładzie sanitarnego Airbusa A310 znajduje się także Juliana Bohi, inna misjonarka, również posiadaczka hiszpańskiego paszportu, która pracowała w tym samym szpitalu co 75-latek – informowało wcześniej na Twitterze hiszpańskie ministerstwo. Nie potwierdzono, czy kobieta również została zakażona.

Pierwszymi zakażonymi Ebolą osobami, które były transportowane do kraju, było dwoje Amerykanów – lekarz i pielęgniarka z misji chrześcijańskiej. Oboje zostali zakażeni w Liberii, gdzie walczyli z epidemią.

 

Coraz więcej ofiar

Według opublikowanego w środę bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia wirusa gorączki krwotocznej w Afryce Zachodniej spowodowała do tej pory śmierć 932 osób.

Najnowsze zestawienie z 4 sierpnia mówi też o ponad 1,7 tys. przypadkach potwierdzonego lub prawdopodobnego zakażenia się wirusem w czterech krajach – Gwinei, Liberii, Sierra Leone i Nigerii.

W środę saudyjskie władze poinformowały o śmierci mężczyzny, który wrócił z Sierra Leone i przebywał w szpitalu z podejrzeniem gorączki krwotocznej. Nie podano oficjalnie, czy badania laboratoryjne potwierdziły u niego obecność wirusa.

Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby – wymioty i biegunka.

Polecane:

Czechy - Śnieg sparaliżował cały kraj, stan klęski żywiołowej w kilku regionach
Minnesota, USA - Ulewne deszcze spowodowały ogromną powódź, wylało drugie pod względem wielkości jez...
Arabia Saudyjska - Ulewny deszcz i powódź w stolicy, ostatnio takie ulewy były 25 lat temu [Video]
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
Polskie instrumenty znajdą się na sondzie JUICE, zbadają Jowisza i jego księżyce
Japonia - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.7, głębokość 23 km, możliwe metrowe tsunami
NASA - 31 października minie nas w odległości zaledwie 480 tys. km sporych rozmiarów asteroida 2015 ...
USA - Ogromne powodzie na południu, w Teksasie oprócz powodzi tornado, w Luizjanie niektóre domy zal...
Malmö, Szwecja - Od początku 2017 roku doszło do 11 strzelanin, w mieście jest wielu imigrantów z Bl...