Czternastoletnia Brytyjka, chora na raka, wygrała krótko przed śmiercią batalię sądową o zamrożenie ciała w nadziei, że w przyszłości może zostać wyleczona. O sprawie informuje BBC.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-2

Dziewczynkę, chorującą na rzadką odmianę raka, w jej życzeniu wspierała matka, ale nie ojciec; rodzice dziewczynki byli rozwiedzeni.

Wysoki Trybunał (High Court) przyznał matce prawo decydowania o ciele córki. Ciało 14-latki, która zmarła w październiku, zostało przewiezione do USA i tam poddane odpowiednim zabiegom. Informację o sprawie brytyjskie media przekazały dopiero teraz. Tożsamości dziewczynki nie ujawniono z powodów prawnych, wiadomo jedynie, że mieszkała w aglomeracji Londynu.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-3

W liście do sędziego Brytyjka wyjaśniła, że chce „żyć dłużej” i nie chce być „pochowana pod ziemią”. Sądzę, że kriogeniczne zamrożenie daje mi szansę na wyleczenie i obudzenie – nawet za setki lat – napisała.

sala-przygotowania-zwlok-w-firmie-alcor-jednego-z-osrodkow-w-ktorych-oferuje-sie-zamrazanie-cial

Sala przygotowania zwłok w firmie Alcor – jednego z ośrodków, w których oferuje się zamrażanie ciał /Alcor/materiały prasowe

Sędzia Peter Jackson, który odwiedził chorą w szpitalu, powiedział, że był poruszony „odwagą, z jaką mierzy się ona ze swą trudną sytuacją”. Wyjaśnił, że orzeczenie nie tyle dotyczyło prawa do zamrożenia ciała, lecz sporu między rodzicami o dysponowanie zwłokami córki.

Ojciec nie krył obaw, że nawet jeśli „wszystko się powiedzie i za powiedzmy 200 lat jego córka się obudzi, może nie mieć już żadnych krewnych i niczego nie pamiętać”. Wziąwszy pod uwagę, że ma jedynie 14 lat, znajdzie się w rozpaczliwej sytuacji, sama w Stanach Zjednoczonych – przekonywał.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-1

Ośrodki, w których zwłoki mogą zostać zachowane w ciekłym azocie w bardzo niskiej temperaturze, znajdują się w Rosji i Stanach Zjednoczonych – zaznacza BBC. Koszt zachowania ciała na czas nieokreślony jest szacowany na ok. 37 tys. funtów.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Malezyjskie miasta zostają wyspami
Tajwan - Trzęsienie ziemi o sile 6.2, 38 km od miasta Tajczung
LosyZiemi - Na kilka dni przed wielkim koronalnym wyrzutem masy z 2012 roku [Video]
LosyZiemi – Aktywność wulkanów Colima i Popocatepetl w Meksyku [Video]
Birmingham, UK - Znaleziono prawdopodobnie jedną z najstarszych znanych kopii świętej księgi islamu,...
Chiny - Ogromne straty po potężnej eksplozji w Tianjin, co najmniej 50 osób zginęły, 700 rannych, si...
Pożary lasów tropikalnych przyczyniły się do trzykrotnego wzrostu poziomu ozonu na Pacyfiku co potęg...
W Rosji znajduje się platforma sieciowa, w której od 7 dolarów można wykupić dostęp do danych z pona...
Polski zespół astronomów odkrył gwiazdy, które co 20-40 minut zmieniają swoją wielkość o kilkanaście...