Czternastoletnia Brytyjka, chora na raka, wygrała krótko przed śmiercią batalię sądową o zamrożenie ciała w nadziei, że w przyszłości może zostać wyleczona. O sprawie informuje BBC.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-2

Dziewczynkę, chorującą na rzadką odmianę raka, w jej życzeniu wspierała matka, ale nie ojciec; rodzice dziewczynki byli rozwiedzeni.

Wysoki Trybunał (High Court) przyznał matce prawo decydowania o ciele córki. Ciało 14-latki, która zmarła w październiku, zostało przewiezione do USA i tam poddane odpowiednim zabiegom. Informację o sprawie brytyjskie media przekazały dopiero teraz. Tożsamości dziewczynki nie ujawniono z powodów prawnych, wiadomo jedynie, że mieszkała w aglomeracji Londynu.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-3

W liście do sędziego Brytyjka wyjaśniła, że chce „żyć dłużej” i nie chce być „pochowana pod ziemią”. Sądzę, że kriogeniczne zamrożenie daje mi szansę na wyleczenie i obudzenie – nawet za setki lat – napisała.

sala-przygotowania-zwlok-w-firmie-alcor-jednego-z-osrodkow-w-ktorych-oferuje-sie-zamrazanie-cial

Sala przygotowania zwłok w firmie Alcor – jednego z ośrodków, w których oferuje się zamrażanie ciał /Alcor/materiały prasowe

Sędzia Peter Jackson, który odwiedził chorą w szpitalu, powiedział, że był poruszony „odwagą, z jaką mierzy się ona ze swą trudną sytuacją”. Wyjaśnił, że orzeczenie nie tyle dotyczyło prawa do zamrożenia ciała, lecz sporu między rodzicami o dysponowanie zwłokami córki.

Ojciec nie krył obaw, że nawet jeśli „wszystko się powiedzie i za powiedzmy 200 lat jego córka się obudzi, może nie mieć już żadnych krewnych i niczego nie pamiętać”. Wziąwszy pod uwagę, że ma jedynie 14 lat, znajdzie się w rozpaczliwej sytuacji, sama w Stanach Zjednoczonych – przekonywał.

mloda-brytyjka-chora-na-rzadka-odmiane-raka-zostala-zamrozona-tuz-przed-smiercia-1

Ośrodki, w których zwłoki mogą zostać zachowane w ciekłym azocie w bardzo niskiej temperaturze, znajdują się w Rosji i Stanach Zjednoczonych – zaznacza BBC. Koszt zachowania ciała na czas nieokreślony jest szacowany na ok. 37 tys. funtów.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

UK - Nagła powódź na skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią
UK - Naukowcy już wiedzą dokładnie skąd pochodzą kamienie ze Stonehenge
Maj 2014 był na ziemi najcieplejszy od momentu rozpoczęcia pomiarów
Serbia - Powódź na wschodzie kraju, samochody pływały w błocie
Europa - Według przewidywań epidemiologów, prawdopodobieństwo wynosi 75 proc., że we Francji w ciągu...
Kalifornia, USA - Wstęgor królewski wyrzucony na brzeg, dawniej był ucieleśnieniem groźnego mityczne...
Europejski Bank Centralny wycofa z obiegu banknot o nominale 500 euro, powodem ma być finansowanie t...
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi 65 km od wyspy, magnituda 7.1
USA - Front burzowy znad Pacyfiku uderzył w Kalifornię, to była najsilniejsza nawałnica od 22 lat