Wcześniej niż zwykle środkowa część Rosji i Mongolia zostały nawiedzone przez fale mrozów i śnieżyc. Temperatura spadła do minus 20 stopni, mimo iż nie powinna we wrześniu spadać poniżej zera.

Na rosyjskiej Syberii i na surowych przestrzeniach Mongolii zima nadchodzi bardzo szybko. Praktycznie nie obserwuje się jesieni, lecz lato w oka mgnieniu zmienia się w zimę.

We wrześniu jednak temperatura nieczęsto spada poniżej zera, a jeszcze rzadziej przekracza 10 stopni mrozu.

Ostatnie dni pokazały mieszkańcom środkowej Azji, że z zimą nigdy nic nie wiadomo i może się ona zjawić zupełnie bez zapowiedzi.

W wioskach położonych powyżej wysokości 2000 metrów temperatura spadała nocami i o porankach do prawie minus 20 stopni.

Dla porównania średnia wieloletnia temperatura minimalna we wrześniu wynosi zero. Mroźno zrobiło się również na ulicach mongolskiej stolicy, miasta Ułan-Bator, gdzie odnotowano 8 stopni poniżej zera.

Popołudnia były cieplejsze, na ogół z temperaturą dodatnią. Znaczne dobowe wahania temperatury to nic nowego. Czasem zdarza się, że między porankiem a popołudniem, czyli w ciągu nieco ponad 6 godzin, ociepla się nawet o 30 stopni.

Wczesne mrozy zaskoczyły mieszkańców Mongolii, którzy poza miastami trudnią się wypasem bydła. Zwierzęta jeszcze nie zostały przygotowane do zimy, więc prace trzeba było przyspieszyć.

Na szczęście tęgie mrozy okazały się anomalią, która długo się nie utrzymała. Obecnie aura wróciła do normy i koczownicy mogą wrócić do przygotowań do zmiany pory roku, zgodnie ze swym tradycyjnym kalendarzem.

Tymczasem w najzimniejszym regionie Syberii, czyli w Jakucji, spadł śnieg. Na skutek zerwania linii energetycznych przez mokry puch, od prądu odcięte zostały dwa miasta i trzy wsie, czyli łącznie kilkadziesiąt tysięcy domostw.

Bez prądu nie można było uruchomić elektrycznych piecyków i wielu mieszkańców porządnie zmarzło. Energetycy pracowali przez całą dobę i prąd udało się przywrócić w ciągu jednej doby.

Prognozy wskazują na to, że w środkowej Rosji i Mongolii październik i listopad mogą być mroźniejsze niż zazwyczaj. Od grudnia temperatura wróci do normy, a nawet będzie wyższa niż zwykle w środku zimy.

 

Źródło: twojapogoda.pl

Polecane:

Północna Dakota, USA - 4 tysiące domów pod wodą, 11 tysięcy osób ewakuowano
Indie - Powódź zabiła 26 osób, 193 tysiące ewakuowano, dotkniętych kataklizmem jest 2.1 mln osób
Antarktyda - Odrywa się góra lodowa o powierzchni 750 km2, 1.5x większa od powierzchni Warszawy
Australia - Grupa delfinów przekazuje potomstwu wiedzę na temat nietypowej techniki łowieckiej
Rozpoczęła się pora huraganów na Atlantyku
Samsung ustanowił rekord przepustowości sieci komórkowej 5G, 7.5 Gb/s na częstotliwości 28 GHz
ESO - Radioteleskopami ALMA zrobiono niezwykłe zdjęcie dysku wokół młodej gwiazdy, w którym tworzą s...
Najstarszymi zwierzętami na naszej planecie okazały się gąbki, pojawiły się przynajmniej 640 milionó...
W Yellowstone pojawiło się już 70 wstrząsów w zaledwie dwie doby