Czy nasze myśli, wysyłane jako sygnały elektryczne, mogłyby żyć wiecznie w formie cyfrowej świadomości i być wszczepione do robota? Międzynarodowy zespół naukowców jest o krok bliżej od realizacji tego pomysłu. Jednak zanim uda się przeszczepić mózg człowieka, badacze podejmą próby przeniesienia mózgu robaka do niewielkiego robota.

Mózg nicienia steruje pojazdem

Naukowcy chcą sprawdzić, czy wszczepiony mózg nicienia (Caenorhabditis elegans), składającego się z 302 neuronów, pozwoli robotowi sprawniej się poruszać oraz czy pomoże unikać napotkane przeszkody. W tym celu powstał projekt o nazwie OpenWorm. Jak na razie ekspertom udało się wszczepić oprogramowanie symulujące umysł małego robaka do robota Lego Mindstorms EV3. Jednak ostatecznym celem projektu jest całkowita replika C. elegans jako wirtualnego organizmu.

Szczegółowe badania

Nicienie były nieraz bardzo szczegółowo badane, po to, by poszczególne części robota odzwierciedlały części ciała robaka – np. neurony czuciowe zostały zastąpione sonarem. Mimo że ciało robaka nie jest skomplikowane, naukowcy musieli wprowadzić sporo uproszczeń.

 

Sukces projektu

Na filmie opublikowanym w sieci przez Timothy’ego Busbice’a, założyciela OpenWorm, widać że robot doskonale się porusza, potrafi się zatrzymać i omijać przeszkody. Projekt zakończył się sukcesem.

– Robot zachowuje się w sposób zbliżony do C. elegans. Stymulacja z przodu zatrzyma ruch. Dotykanie odpowiednich czujników sprawi, że robot poruszy się do przodu lub do tyłu. Stymulowanie sensorów reprezentujących neurony odpowiedzialne za wykrywanie pożywienie sprawi, że robot przemieści się do przodu – tłumaczy Lucy Black, programistka robota.

 

Katalogowanie ludzkiego umysłu

Projekt OpenWorm to mały krok do skatalogowania ludzkiego umysłu i umieszczenia go w robocie w formie cyfrowej.  Na razie wyniki badań mogą pomóc w stworzeniu bardziej doskonałych robotów.

Być może za kilkadziesiąt lat sceny z filmu „Transcendencja” nie będą tylko odzwierciedleniem wybujałej wyobraźni scenarzysty Jacka Paglena, ale staną się codziennością. Jednak nim się to stanie, czeka nas długa przeprawa przez moralność i ludzkie granice. Film „Transcendencja” z Johnnym Deppem w roli głównej to tegoroczny dramat science-fiction. W Polsce kinowa premiera miała miejsce w maju.

 

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo
mózg nicienia, robot, sterowanie, neurony, przeszczep mózgu, nematode brain, robot control, neurons, brain transplant.

Polecane:

W Kalifornii burza pozostawiła bez prądu dziesiątki tysięcy osób
Gwatemala - Silne trzęsienie ziemi na głębokości 42 km, magnituda 7.4, są ranni i zniszczenia
Moncton, Kanada - Uzbrojony w dwa karabiny automatyczne mężczyzna zastrzelił trzech policjantów, ran...
Nowy Jork, USA - Po 13 latach od ataków terrorystycznych otwarte zostało Centrum Handlu Światowego
USA - Pasażer włamywał się do komputerów pokładowych Airbusa i Boeinga poprzez system sieciowy audio...
Teheran, Iran - Na ulicę spadł kawałek silnika ze startującego Boeinga 747 z 426 pasażerami na pokła...
Na Tytanie, księżycu Saturna odkryto najwyższy szczyt mierzący 3337 m
Silne trzęsienie ziemi w Birmie (Mjanma), odczuwalne w Indiach, Bangladeszu i Tajlandii, zniszczeniu...
NASA - Cztery pojazdy kosmiczne leciały w odległości zaledwie 7.2 km obrazując trójwymiarowo rekonek...