Cukier i kalorie – to zestaw, który jest w stanie rozłożyć na łopatki każdą dietę, jednak za nasze upodobanie do nadmiaru jedzenia odpowiadają wartości energetyczne pokarmów, a nie ich słodki smak. Taką tezę stawiają na podstawie wyników swoich badań naukowcy z Yale University. Na łamach czasopisma “Nature Neuroscience” piszą, że mając do wyboru potrawę słodką i wysokokaloryczną, nasz mózg wybierze kalorie.

Kalorie

Wyniki najnowszych badań pokazują, że mózg odpowiada na smak i wartość kaloryczną potraw w fundamentalnie różny sposób. To właśnie pragnienie zapewnienia sobie jak największej liczby kalorii dominuje i za jego sprawą, nasze zmagania z dietą są tak trudne. Inaczej mówiąc, nie możemy się uwolnić od słodyczy nie dlatego, że są słodkie, ale dlatego, że mają w sobie dużo energii.

Okazuje się, że mózg ma dwie odrębne sieci neuronów, zajmujące się obróbką bodźców związanych z zawartym w pokarmach cukrem i ich wartością kaloryczną –tłumaczy pierwszy auror pracy, Ivan de Araujo z John B. Pierce Laboratory. Kiedy mózg ma do wyboru pokarm, który dobrze smakuje, a nie ma wartości energetycznej i niesmaczny, ale bogaty w energię, instynktownie wybierze… kalorie.

Bodźce związane ze słodkim smakiem i wartością energetyczną pokarmów rejestrujemy w obrębie prążkowia, pierwotnej struktury mózgu, istotnej dla naszego mechanizmu nagrody. Badania prowadzone na myszach pokazały jednak, że o ile słodycz odczuwamy w tak zwanej części brzusznej prażkowia, za liczenie kalorii odpowiada jego część grzbietowa. I właśnie ta część prążkowia pozostawała aktywna nawet wtedy, gdy myszom podawano cukier z pogarszającymi smak dodatkami.

Myszy, którym zostawiono do wyboru cukier słodki, ale pozbawiony kalorii, albo kaloryczny, ale niesmaczny, konsekwentnie wybierały ten drugi. Grzbietowy rejon prążkowia ma u nich, a prawdopodobnie także i u nas, znaczenie dominujące. Badacze z Yale University sugerują, że na podstawie ich odkrycia, powinniśmy szukać nowych strategii walki z pokusą przejadania się. Czy mogą przynieść lepsze skutki, niż dotychczasowe, to już inna sprawa.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało najnowsze zdjęcia Mgławicy Carina
Za 8 dni przeleci tuż obok Ziemi 350-metrowa planetoida 2012 QG42, zostanie wpisana na listę obiektó...
USA - Najbardziej zaawansowany latający robot bojowy X-47B został wystrzelony z katapulty, osiągnął ...
Chiny - Silne wstrząsy sejsmiczne przy dużej zaporze wodnej w prowincji Junnan, magnituda 5.3, kilka...
LosyZiemi - Wstrząsy sejsmiczne i burza geomagnetyczna 04-06.09.2015 r.
Meksyk - Wulkan Popocatepetl coraz aktywniejszy, wszystko za sprawą silnych burz geomagnetycznych, k...
Nowa Zelandia - Na lodowcu Fox rozbił się śmigłowiec z turystami, zginęło 7 osób
Egipt - Szokujący wyrok sądu, 4-latek skazany został na dożywocie za przestępstwa popełnione w wieku...
Naukowcy prawdopodobnie rozwiązali zagadkę tajemniczych fal nad Antarktydą, które występują na wysok...