Na Marsie było kiedyś wilgotno i ciepło – twierdzą badacze z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego. Wyniki badań marsjańskiego meteorytu ALH84001, opublikowane na łamach czasopisma “Proceedings of the National Academy of Sciences”, pokazały, że zawarte w nim minerały powstały w temperaturze około 18 stopni Celsjusza.

Wnioski zaprezentowane przez naukowców Caltech to owoc analizy budowy marsjańskiego meteorytu, który spadł na Ziemię około 13 tysięcy lat temu. ALH84001 znaleziono w 1984 roku na Antarktydzie. Powstał około 4 miliardów lat temu na niewielkiej głębokości pod powierzchnią Czerwonej Planety. Prawdopodobnie około 16 milionów lat temu został wybity z powierzchni Marsa po jakimś kosmicznym zderzeniu. W końcu trafił na Ziemię.

15 lat temu meteoryt ALH84001 stał się sławny, gdy odkryto w nim struktury przypominające szczątki bakterii. Nie udało się jednak potwierdzić, że to ślady marsjańskiego życia. Teraz analiza struktury zawartych w meteorycie węglanów pokazała, że tworzyły się w temperaturze około 18 stopni Celsjusza. To oznacza, że mogła tam istnieć woda w stanie ciekłym. Na powierzchni Marsa znaleziono wiele formacji, które mogły się utworzyć pod wpływem płynącej wody, jednak obecna średnia temperatura na poziomie – 68 stopni Celsjusza – całkowicie wyklucza jej istnienie.

18 stopni Celsjusza to wprost wymarzone warunki dla powstania życia, naukowcy podkreślają jednak, że na podstawie ich wyników nie można w tej sprawie wyciągać żadnych konkretnych wniosków. Na razie wiemy, że tak ciepło było tylko w tym jednym miejscu i być może przez stosunkowo krótki czas. To odkrycie pokazuje jednak, że teoria o ciepłej i wilgotnej przeszłości Czerwonej Planety może być prawdziwa.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Hiszpania - Budują wysoki na 650 metrów wieżowiec, a zapomnieli o windzie
Włochy - W Wenecji zostanie wybudowany system tam przeciwpowodziowych za 6.7 mld dolarów, miasto zal...
Pigułka z igiełkami może wkrótce zastąpić zastrzyk
Według najnowszych badań, kwazary wyrzucają z siebie zimny gaz z prędkością 2 tysięcy km/s, na odleg...
Waco, USA - Strzelanina pięciu gangów motocyklowych w jednym barze, zginęło 9 osób, 18 rannych, 192 ...
Korea Południowa - Wirus MERS zabił już 19 osób, ilość zarażonych wzrosła do 154
Qualcomm wkrótce ruszy z produkcją procesorów do serwerów w technologii 10 nm FinFET, które zawierać...
Niemcy - Fotoradar zrobił 400 tysięcy zdjęć przekroczenia prędkości, okazało się, że był źle ustawio...
Dziewięć wyjątkowo rzadkich zjawisk