Naukowcy przeanalizowali nietypową depresję na powierzchni Marsa. Według nich może być ona idealnym miejscem do poszukiwania śladów życia, ponieważ prawdopodobnie zawiera trzy niezbędne do jego powstania elementy: wodę, ciepło i składniki odżywcze.

 wglebienie-na-marsie

Kształt lejka na Marsie przypomina występujące na Ziemi “kotły polodowcowe”, które powstały po wybuchach wulkanów pod pokrywą lodową Islandii i Grenlandii. Jeśli ten sam proces nastąpił na Marsie, mógł zostawić za sobą ciepło i bogate w składniki środowisko.
zaglebienie-na-marsie-2

Zagłębienie na Marsie

zaglebienie-na-marsie-1

Zagłębienie na Marsie

Gdzie się znajduje?

Lejek znajduje się wewnątrz krateru na równinie Hellas Planitia, na południowej półkuli Czerwonej Planety. Hellas Planitia to właściwie jeden wielki krater – największy z uderzeniowych, jaki kiedykolwiek znaleziono w Układzie Słonecznym. Pokryty jest innymi małymi kraterami, co sugeruje, że jest to bardzo stara formacja na Marsie.

Lejek po raz pierwszy odkrył w 2009 roku Joseph Levy z Uniwersytetu w Texasie. Zauważył dziwne cechy, podobne do pęknięć fotografowanych przez amerykańską naukowo-telekomunikacyjną sondę kosmiczną NASA.

Następnie odnalazł on podobną strukturę w innym regionie Marsa – Galaxias Fossae znajdującą się w olbrzymim basenie o Utopia Planitia (północna okolica okołobiegunowa). – Takie formy przyciągają nasze oko, bo dziwnie wyglądają – mówi Levy.

zaglebienie-na-marsie-falszywe-kolory

Zagłębienie na Marsie – fałszywe kolory

 

Jak powstał?

Dzięki stereoskopowym fotografiom, dopiero w tym roku naukowiec uzyskał dane, które umożliwią prawidłową analizę lejków i pozwolą określić zespołowi badawczemu stwierdzenie, jak wyglądają pod powierzchnią. – Bardzo nas to zaskoczyło i zaczęliśmy się zastanawiać czy topnienie koncentrowało się w centrum i usuwało lód, pozwalając napływać innym surowcom z boku, czy też krater był w przeszłości mniejszy i przez zmianę materiału ze stanu stałego w gaz rozszerzył swoją wielkość – analizuje Levy.

Badacze wzięli pod uwagę szereg scenariuszy, pokazujących jak uformowały się owe dwa lejki. Zakładają, że utworzyły się one na różne sposoby. Według ich szacowań około 2,4 km3 i 0,2 km3 wody lodowej ukształtowało Hellas Panitia i Galaxias.

Lejek Galaxias najprawdopodobniej powstał na skutek uderzenia na powierzchni Marsa. Hellas Palatia okazuje natomiast oznaki aktywności wulkanicznej. Rosnące temperatury z dawnej erupcji mogły stopić lub odepchnąć wielkie płyty lodu tworząc lejek – podobnie, jak stało się to w wypadku tych, które pojawiły się na Ziemi.

 

Znajdą ślady życia?

Zespół badaczy szacuje, że aż 105 m3 magmy byłoby wymagane do stopienia lub przesunięcia takiej ilości lodu i mogło to pozostawić warunki sprzyjające utrzymaniu życia – w procesie topnienia lodu zostałaby woda, zaś magma dostarczyłaby składników odżywczych i ciepła.

Gdy NASA w 2020 roku wyśle kolejny łazik na Czerwoną Planetę, będzie to jedno z miejsc, w którym będzie szukał śladów życia.

Źródło: sciencealert.com, tvnmeteo.pl

Polecane:

Cebu i Negros, Filipiny - Seria bardzo silnych trzęsień ziemi nawiedza region, są ofiary i zniszczen...
CERN - Naukowcy mierzyli rozpad mezonu Bs na dwie cząsteczki, zdarza się to trzy razy na miliard i p...
UK - Stonehenge powstało 500 lat wcześniej niż sądzono, ma już 5000 lat
Fizycy próbowali zrozumieć fundamentalne prawa naszego Wszechświata
Słońce - Gwałtownie wzrasta aktywność naszej gwiazdy, w kierunku Ziemi leci duża ilość plazmy po ost...
Na Charonie, księżycu Plutona pod skorupą lodu może znajdować się ogromny ocean
USA - Z bazy wojskowej przez pomyłkę wysłano żywe bakterie wąglika do Australii
Bangladesz - "Człowiek-drzewo" przeszedł pomyślnie pierwszy etap operacji, obcięcia narośl...
Szubin, Polska - Podczas festynu samobieżna haubica wjechała w budynek [Video]