Na początku marca asteroida 2013 TX68, która ma do 52 metrów długości, zbliży się do Ziemi. Naukowcy nie wiedzą, w jakiej odległości od nas będzie.

Asteroida

 

Obiekt przemieszcza się z prędkością 54,7 tys. km/h i zbliży się do Ziemi 7 marca. Astronomowie zgadzają się co do tego, że ogromna skała nie uderzy w naszą planetę, nie są jednak pewni jak blisko niej przeleci.

– Może być tak blisko jak 32 tys. km lub tak daleko jak 16 mln km, więc to dość duża rozbieżność – mówi astronom Gerald McKeegan.

 

Może pochodzić z pasa planetoid

McKeegan potwierdził istnienie asteroidy 2013 TX68 w Centrum Naukowo-Kosmicznym Chabota w Oakland, po tym, jak 13 października 2013 roku odkrył ją zespół naukowców w Arizonie. Badacz twierdzi, że asteroida może pochodzić z pasa planetoid znajdującego się pomiędzy Jowiszem i Marsem oraz że zbliża się do Ziemi raz na kilka lat. Jednak tym razem przeleci bardzo blisko nas.

Asteroida 2013 TX68 ma od 24 do 52 metrów długości i minie Ziemię pomiędzy godz. 14.30 7 marca a godz. 1.06 8 marca naszego czasu.

 

A gdyby jednak?

Naukowcy z instytutu badawczego Lawrence Livermore National Laboratory mają oni rewolucyjny plan w przypadku, gdyby asteroida zmieniła nieco swój kurs. Chcą wystrzelić w jej stronę statek kosmiczny.

Według badaczy, istnieje 14 tys. obiektów, które są blisko Ziemi. Ponad 40 ton skał dochodzących do rozmiarów pięści spada codziennie na Ziemię, jednak nie docierają one na powierzchnię, bo spalają się w naszej atmosferze. Tyle, że to są małe fragmenty kosmicznych skał. Gdyby w Ziemię uderzyła asteroida wielkości 2013 TX68, wyrządziłaby wiele szkód. Zdaniem McKeegana byłyby one podobne do tych, które spowodował meteor w Rosji w 2013 roku.

– Ponieważ eksplodował on na niebie, fala uderzeniowa po wybuchu wywołała wiele szkód i raniła kilka osób – mówi McKeegan.

Skoro asteroida w nas nie uderzy, pozostaje nam jej obserwacja. Naukowcy z Centrum Naukowo-Kosmicznego Chabota twierdzą, że najlepsza szansa na zaobserwowanie kosmicznej skały będzie na około tydzień przed 7 marca.

Polecane:

Portale społecznościowe kopiują listy kontaktów z telefonów komórkowych bez wiedzy właściciela
USA - To ma być wiek suszy, który całkowicie przeobrazi krajobraz - To najnowszy raport przygotowany...
Mars - Curiosity pobrał próbkę skały
W niedzielę Jowisz będzie wyjątkowo jasny, przez lornetkę będzie można zobaczyć księżyce planety
USA - Z powodu powodzi sparaliżowane zostały lotniska, kolej i drogi w Nowym Jorku oraz stanie New J...
Wzrost globalnej temperatury prawdopodobnie wpływa na wzrost prędkości wiatrów na Ziemi
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci, 150 mln dzieci jest zmuszanych do pracy
Joso, Japonia - Ogromne opady deszczu doprowadziły do przerwania wałów przez rzekę Kinugawa, popłynę...
Zaobserwowano przeplatane rozbłyski wokół młodej gwiazdy na linii emisyjnej pary wodnej 22 GHz i met...