W Polsce w zimie przełomu 2012 i 2013 roku wskaźnik śmiertelności pszczół wyniósł 14,8 proc. Wynika to z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Komisję Europejską.

Pszczoła

Badania przeprowadzone przez unijne laboratorium referencyjne ds. zdrowia pszczół miały rzucić więcej światła na problem groźnej dla rolnictwa i produkcji żywności wysokiej śmiertelności wśród populacji pszczół w Europie, USA i Azji. Od 2007 r. rozmaite organizacje i media biją na alarm, że pszczoły giną masowo. Brakowało jednak dokładniejszych danych na temat tego zjawiska.

Przebadali 32 tys. kolonii

Autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu przebadali 32 tysiące kolonii pszczół w 17 krajach UE. Doszli do wniosku, że śmiertelność pszczół nie jest tak wysoka, jak się obawiano i wynosi między 3,5 proc. a 33,6 proc. Wskaźnik śmiertelności różni się w zależności od regionu, na co mogą mieć wpływ m.in. czynniki pogodowe (długa zima). W pozostałych porach roku śmiertelność pszczół jest znacznie niższa (między 0,3 proc. a 13 proc.).

Najwięcej pszczół ginie w Belgii

Zimą ubiegłego roku najwięcej pszczół zginęło w Belgii (33,6 proc. populacji), a w Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii śmiertelność wyniosła ponad 20 proc.

W Niemczech, Francji, na Łotwie, w Polsce i Portugalii wskaźnik ten wyniósł między 10 a 15 proc. Z kolei w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Słowacji był on niższy niż 10 proc.

Studium nie uwzględnia wpływu niektórych pestycydów na zdrowie kolonii pszczół. W ub. roku Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidinu, imidaclopridu i thiamethoxamu) oraz Fipronilu, które w ocenie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są groźne dla pszczół.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Bardzo dużo wstrząsów sejsmicznych pojawiło się w Nevadzie - Super wulkan Valley Long
UK - Dziecko z DNA pochodzącego od trzech osób
San Diego, USA - Bardzo rzadka ryba głębinowa wyłowiona drugi raz w odstępie zaledwie pięciu dni, na...
Jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy dziś zorzę polarną nad Polską [Aktualizacja 23:47]
Bordeaux, Francja - Setki strażaków walczy z pożarami, ewakuowano 10 tysięcy turystów
Odkryto hormon, za pomocą którego wątroba alarmuje o nadmiernym spożyciu alkoholu i słodyczy, jednoc...
Stworzono lek na pasożyta ludzkiej włosogłówki, ma go pół miliarda osób na świecie, żywi się krwią
Już niedługo dzień zamieni się w noc, spadnie temperatura i umilknie śpiew ptaków, w poniedziałek 21...
Coraz bliżej szczepionki przeciwko nowotworom