W Polsce w zimie przełomu 2012 i 2013 roku wskaźnik śmiertelności pszczół wyniósł 14,8 proc. Wynika to z raportu opublikowanego w poniedziałek przez Komisję Europejską.

Pszczoła

Badania przeprowadzone przez unijne laboratorium referencyjne ds. zdrowia pszczół miały rzucić więcej światła na problem groźnej dla rolnictwa i produkcji żywności wysokiej śmiertelności wśród populacji pszczół w Europie, USA i Azji. Od 2007 r. rozmaite organizacje i media biją na alarm, że pszczoły giną masowo. Brakowało jednak dokładniejszych danych na temat tego zjawiska.

Przebadali 32 tys. kolonii

Autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu przebadali 32 tysiące kolonii pszczół w 17 krajach UE. Doszli do wniosku, że śmiertelność pszczół nie jest tak wysoka, jak się obawiano i wynosi między 3,5 proc. a 33,6 proc. Wskaźnik śmiertelności różni się w zależności od regionu, na co mogą mieć wpływ m.in. czynniki pogodowe (długa zima). W pozostałych porach roku śmiertelność pszczół jest znacznie niższa (między 0,3 proc. a 13 proc.).

Najwięcej pszczół ginie w Belgii

Zimą ubiegłego roku najwięcej pszczół zginęło w Belgii (33,6 proc. populacji), a w Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii śmiertelność wyniosła ponad 20 proc.

W Niemczech, Francji, na Łotwie, w Polsce i Portugalii wskaźnik ten wyniósł między 10 a 15 proc. Z kolei w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Słowacji był on niższy niż 10 proc.

Studium nie uwzględnia wpływu niektórych pestycydów na zdrowie kolonii pszczół. W ub. roku Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidinu, imidaclopridu i thiamethoxamu) oraz Fipronilu, które w ocenie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są groźne dla pszczół.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Austria i Niemcy - Śnieg sparaliżował Tyrol i Bawarię
Co piąta gwiazda w naszej galaktyce podobna do naszego Słońca, posiada planetę podobną do Ziemi
Plagę Justyniana w VI wieku i epidemię "czarnej śmierci", która zdziesiątkowała ludność Eu...
USA - Wkrótce może pojawić się test określający ryzyko choroby Alzheimera i problemów z pamięcią na ...
Hiszpania - Nad Teneryfą przeszła potężna ulewa, jedna osoba nie żyje
USA - Obiecująco wyglądają wyniki badań preparatu na raka piersi, naukowcy zajęli się białkiem mamma...
14 lipca sonda New Horizons przeleci obok Plutona
Wkrótce może gwałtownie wzrosnąć aktywność Słońca, za 36 godzin na wprost Ziemi znajdzie się spora p...
Za pomocą sztucznego przeciwutleniacza udało się wpłynąć na mitochondria i spowolnić procesy starzen...