Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono ich za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło.

Akasaki, Amano i Nakamura

Ich wynalazek umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Naukowcy podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł).

Odkrycie tegorocznych laureatów nagrody Nobla z fizyki pomogło opracować bardziej wydajne, oszczędne i ekologiczne źródła światła – uzasadnił Komitet Noblowski. Może to poprawić jakość życia 1,5 mld ludzi na świecie bez dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię niebieskie diody LED mogą być zasilane tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi.

Naukowcy z Japonii

Asako i Amano mieszkają w Japonii. Nakamura również urodził się w tym kraju, ale obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym roku nagrodę przyznano Brytyjczykowi Peterowi Higgsowi i Francois Englertowi (Belgia), których teoria wyjaśnia, skąd się bierze masa.

Słuszność teorii potwierdziło odkrycie w 2012 roku bozonu Higgsa, znanego też „boską cząstką”. Prace noblistów uzupełniły teorię nazywaną Modelem Standardowym.

To druga Nagroda Nobla przyznana w tym roku. W poniedziałek ogłoszono, że w dziedzinie medycyny nagrodzeni zostaną John O’Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I. Moser za odkrycie w mózgu „wewnętrznego GPS-u” – neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Polecane:

Jawa, Indonezja - Prawdopodobnie budzą się kolejne 3 wulkany - Ijen, Semeru i Bromo
NASA pierwszy raz w historii znalazło w kosmosie fulereny w postaci stałej, 6.5 tys. lat świetlnych ...
Wagga Wagga, Australia - Jeśli nie wytrzymają wały, będzie to największa powódź od 1853 roku
Japonia - Zmasowany atak limfocytów może pokonać nowotwór
Włochy - Z wulkanu Etna popłynęła rzeka lawy, zamknięto pobliskie lotnisko
Naukowcy opracowali lek z wydzieliny morskiego ślimaka o niezwykłych właściwościach przeciwbólowych,...
Meksyk - Huragan Carlos przyniósł obfite opady deszczu, wiatr wiał w porywach do 140 km/h
San Carlos, Urugwaj - Niewielki meteoryt wpadł przez dach domu
Ogromny skandal we Francji, produkowano wadliwe części do reaktorów i systemów chłodzenia elektrowni...