Wizja młodej planety Ziemia, skąpanej w oceanach bulgoczącej lawy, w której płoną i topią się skały może okazać się dalece nietrafna. Badacze porównali ze sobą minerały cyrkonu sprzed 15 milionów z odkrytymi niedawno kryształami sprzed 4,3 miliardów lat. Ich wyniki negują dotychczasowe wyobrażenie planety z okresu, którego nazwa odnosi się do helleńskiego piekła.
Lawa
Jaka była Ziemia “za młodu”, niedługo po uformowaniu się w planetę? Płomienie, lawa, niewyobrażalnie wysoka temperatura – tak wyglądała Ziemia 4,6 miliarda lat temu przez około 600 milionów lat.Słowem – niezbyt przyjazne do życia miejsce do życia.Nie bez kozery ten etap ewolucji planety nazwą nawiązuje do mitycznego Hadesu – piekła.

Piekielne helleńskie dzieciństwo

Naukowcy długo uważali, że planeta była wówczas “skąpana” w lawie z licznych wulkanów, w której unosiły się nieroztopione (jeszcze) fragmenty opadających nań meteorytów. W tym samym czasie kształtował się również Księżyc.

Okazuje się jednak, że nazwanie tego etapu na cześć helleńskiego piekła może okazać się wyjątkowo nietrafnym. Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Vanderbilt sugerują, że krajobraz Ziemi przez pierwsze 500 milionów lat od powstania niewiele różnił się od dzisiejszego.

 

Wieści sprzed milionów i miliardów lat

Wykazała to analiza porównawcza minerałów cyrkonu – minerału określanego w środowisku naukowym jako “kapsuła czasowa”, ponieważ “rejestrują” warunki geologiczne w jakich się kształtują.

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy tysięcy kryształów cyrkonu z Islandii pochodzących sprzed około 15 mln lat badacze zestawili je z wynikami analiz przeprowadzonych na minerałach datowanych na 4,3 miliarda lat temu, znalezionych na zachodzie Australii.

 

Chłodna i wilgotna magma

Porównanie wykazało, że magma w której uformowały się kryształy cyrkonii datowane na 15 mln lat była znacznie gorętsza niż magma w jakiej 4,3 mld lat temu “narodziły się” cyrkonie z Australii.

– Strukturalnie cyrkonie pochodzące z czasów Hadeiku wskazują na uformowanie się w magmie będącej podobnej, a nawet “chłodniejszej” i “wilgotniejszej” niż dzisiejsza – podkreślił prof. Calvin Miller będący współautorem badań.

 

Podręczniki do poprawki

Jego zdaniem to potwierdzenie na istnienie oceanów wody 4 mld lat temu gdy sądzono, że Ziemię pokrywał wszechocean ognia i lawy. Innymi słowy – prawdopodobnie nadszedł moment, w którym należy przepisać w podręcznikach rozdział o początkach naszej planety.

Polecane:

Kolejne tornada atakują Amerykę, od niedzieli 140 zabitych, prędkość wiatru przekroczyła 320 km/h
Quebec, Kanada - W Ziemi pojawiło się prawie 40 dziur od 5-8 metrów
Szwecja - Naukowcy opracowali molekularny katalizator, teraz sztuczna fotosynteza niemal tak szybka ...
Kanada - Topnieje wieczna zmarzlina, zmienia się struktura gruntu, mogą zapadać się domy
Rosja - Stracili kontrolę nad większością satelitów cywilnych i stacją ISS z powodu uszkodzenia kabl...
USA - Dopuszczono do sprzedaży sześć odmian ziemniaków i dwie odmiany jabłek genetycznie modyfikowan...
Fale elektromagnetyczne z zakresu częstotliwości fal słyszalnych dla człowieka z okolic Saturna i Ne...
U mężczyzny, który 20 lat temu przeżył zakażenie wirusem Ebola znaleziono jedno z najpotężniejszych ...
Naukowcy nie mogą wyjaśnić tajemniczych wirów na Księżycu