Agencje kosmiczne NASA i ESA opublikowały najnowsze zdjęcie gromady galaktyk, wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble’a. Obraz jest szczególnym „przekrojem” Wszechświata, pokazuje bowiem obiekty znajdujące się w różnej odległości od Ziemi, na różnych etapach swoich dziejów. 14-godzinna ekspozycja w świetle widzialnym i podczerwieni, umożliwiła zarejestrowanie na zdjęciu obiektów świecących na niebie miliardy razy słabiej, niż te, które widzimy gołym okiem.

Obraz z teleskopu Hubble'aObraz z teleskopu Hubble’a /NASA, ESA

Większość galaktyk, widocznych na prezentowanym obrazie znajduje się około 5 miliardów lat świetlnych od nas, są jednak jeszcze i bliższe i dalsze. Te najdalsze znajdują się mniej więcej w połowie drogi do granicy obserwowalnego Wszechświata.

Obraz, pochodzący od tych najdalszych obiektów jest zakłócony w związku z efektem soczewkowania grawitacyjnego, ich światło ulega zakrzywieniu przy przejściu w pobliżu masywnych obiektów, znajdujących się bliżej.

Jednym z widocznych na zdjęciu obszarów ogniskujących jest przypominający małą pętlę w pobliżu środka zdjęcia obiekt o nazwie CLASS B1608+656. To dwie galaktyki wzmacniające i zniekształcające światło od odległego kwazara QSO-160913+653228. Światło pochodzące od materii zapadającej się tam w czarną dziurę podróżowało do nas około dziewięciu miliardów lat, dwie trzecie całkowitego wieku Wszechświata.

Prócz tego obiektu, astronomowie zidentyfikowali na tym zdjęciu jeszcze dwie grawitacyjne soczewki, wystarczająco masywne, by zakłócić płynące zza nich światło. W nawiązaniu do słynnej pary tancerzy, Ginger Rogers i Freda Astaire’a, nazwali je Ginger i Fred.

Powiększony obraz widocznych na zdjeciu soczewek grawitacyjnychPowiększony obraz widocznych na zdjęciu soczewek grawitacyjnych /NASA, ESA

Źródło: rmf24

Polecane:

Iran - Potężny smog nad Teheranem, pozamykane zostały szkoły i urzędy
Asteroida "1998 QE2" o średnicy 2.7 km, 31 maja 2013 r. minie Ziemię w odległości 5.8 mln ...
Gwiazda HD 2905 pędzi z prędkością 4 mln km/h, tworzy przy tym gigantyczną falę uderzeniową aż 4 lat...
UK - Stworzono materiał, który absorbuje prawie w całości światło, odbija się tylko 0.035 procenta p...
Francja - Pobity został rekord prędkości jazdy na rowerze, 333 km/h [Video FHD]
New Delhi, Indie - Siedmioletniej dziewczynce usunięto 202 zęby, skarżyła się na silny ból i obrzęk
Turcja - Śnieżyce sparaliżowały Stambuł, pobity został rekord sprzed 28 lat, miejscami spadło nawet ...
Sonda New Horizons po spotkaniu z Plutonem i jego księżycami leci do planetoidy w pasie Kuipera
Ośmiu najbogatszych ludzi na świecie ma w sumie tyle majątku, co biedniejsza połowa ludności świata