NASA opublikowała najnowsze zdjęcie krateru Occator na planecie karłowatej Ceres, wykonane przez sondę Dawn. Tajemnicze białe plamy wewnątrz krateru widać na nim dokładniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety mimo wysokiej rozdzielczości obrazu na którym jeden piksel odpowiada zaledwie 140 metrom, to wciąż za mało, by naukowcy byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, co to właściwie jest.

Najnowsze zdjęcie krateru Occator na Ceres

Białe plamy to najbardziej sensacyjne jak dotąd odkrycie misji sondy Dawn, która krąży wokół planety karłowatej Ceres od marca bieżącego roku. Obecne zdjęcia krateru, w którym się znajdują, wykonano w ramach programu High Altitude Mapping Orbit (HAMO) z orbity na wysokości 1470 kilometrów. Ich rozdzielczość jest trzykrotnie większa od zdjęć wykonanych z poprzedniej orbity w czerwcu i blisko dziesięciokrotnie większa od rozdzielczości zdjęć z pierwszej orbity, wykonanych w kwietniu i maju.

Już na tych pierwszych zdjęciach tę tajemnicze jasne plamy zauważono. Tak silnie odróżniają się od powierzchni Ceres, że zdjęcia konsekwentnie pokazywały je jako mocno prześwietlone. Dlatego w przypadku najnowszych zdjęć ich obraz przedstawiono jako złożenie dwóch ekspozycji, z krótkim czasem naświetlania, pokazującego szczegóły jasnych plam i z normalną ekspozycją, pokazującego szczegóły otoczenia.

Choć najnowszy obraz to wciąż jeszcze za mało, by jednoznacznie określić, jaka jest natura tych tajemniczych obiektów, NASA liczy na to, że rozwiązanie zagadki to tylko kwestia czasu. Misja sondy Dawn trwa i z pewnością przyniesie jeszcze dokładniejsze zdjęcia.

Na podstawie najnowszych zdjęć z sondy Dawn NASA przygotowała też animację pokazującą krater Occator i znajdujące się w nim tajemnicze formacje w trzech wymiarach. Do jego przygotowania wykorzystano zarówno obrazy z trwającego obecnie programu High Altitude Mapping Orbit (HAMO), jak i wcześniejsze, niższej rozdzielczości obrazy z fazy Survey. Dla poprawy wyrazistości obrazu rozmiar w pionie rozciągnięto 1,5 raza w stosunku do rozmiarów w poziomie.

Źródło: NASA, rmf24

Polecane:

Za 5 lat w Chinach powstanie największy radioteleskop, będzie miał średnicę ponad 500 metrów
NASA - Stracili setki kosmicznych próbek
Odkryto planetę pozasłoneczną, która jest większa 13 razy od Jowisza, orbituje wokół gwiazdy Kappa A...
USA - Rój tornad zaatakował Alabamę i Missisipi [Video]
Jowisz - Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy
Pożary lasów tropikalnych przyczyniły się do trzykrotnego wzrostu poziomu ozonu na Pacyfiku co potęg...
USA - W Kalifornii wykoleił się i wpadł do rzeki pociąg z 214 osobami, na tory przewróciło się drzew...
Znaleziono skuteczny sposób na przyjęcie przeszczepionej nerki przez organizm, z krwi biorcy odławia...
Bakteria znajdująca się w ludzkim nosie wytwarza nieznany dotąd wyjątkowy antybiotyk, który może zwa...