NASA opublikowała najnowsze zdjęcie krateru Occator na planecie karłowatej Ceres, wykonane przez sondę Dawn. Tajemnicze białe plamy wewnątrz krateru widać na nim dokładniej, niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety mimo wysokiej rozdzielczości obrazu na którym jeden piksel odpowiada zaledwie 140 metrom, to wciąż za mało, by naukowcy byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, co to właściwie jest.

Najnowsze zdjęcie krateru Occator na Ceres

Białe plamy to najbardziej sensacyjne jak dotąd odkrycie misji sondy Dawn, która krąży wokół planety karłowatej Ceres od marca bieżącego roku. Obecne zdjęcia krateru, w którym się znajdują, wykonano w ramach programu High Altitude Mapping Orbit (HAMO) z orbity na wysokości 1470 kilometrów. Ich rozdzielczość jest trzykrotnie większa od zdjęć wykonanych z poprzedniej orbity w czerwcu i blisko dziesięciokrotnie większa od rozdzielczości zdjęć z pierwszej orbity, wykonanych w kwietniu i maju.

Już na tych pierwszych zdjęciach tę tajemnicze jasne plamy zauważono. Tak silnie odróżniają się od powierzchni Ceres, że zdjęcia konsekwentnie pokazywały je jako mocno prześwietlone. Dlatego w przypadku najnowszych zdjęć ich obraz przedstawiono jako złożenie dwóch ekspozycji, z krótkim czasem naświetlania, pokazującego szczegóły jasnych plam i z normalną ekspozycją, pokazującego szczegóły otoczenia.

Choć najnowszy obraz to wciąż jeszcze za mało, by jednoznacznie określić, jaka jest natura tych tajemniczych obiektów, NASA liczy na to, że rozwiązanie zagadki to tylko kwestia czasu. Misja sondy Dawn trwa i z pewnością przyniesie jeszcze dokładniejsze zdjęcia.

Na podstawie najnowszych zdjęć z sondy Dawn NASA przygotowała też animację pokazującą krater Occator i znajdujące się w nim tajemnicze formacje w trzech wymiarach. Do jego przygotowania wykorzystano zarówno obrazy z trwającego obecnie programu High Altitude Mapping Orbit (HAMO), jak i wcześniejsze, niższej rozdzielczości obrazy z fazy Survey. Dla poprawy wyrazistości obrazu rozmiar w pionie rozciągnięto 1,5 raza w stosunku do rozmiarów w poziomie.

Źródło: NASA, rmf24

Polecane:

NASA ostrzega przed dużą burzą słoneczną i tragicznymi jej konsekwencjami dla Ziemi
Słońce - Prawie milion m3 helu wyniosło balon na wysokość 36 km, przez kilka dni będzie badał pole m...
Rosja - Po 54 latach obudził się na Kamczatce wulkan Zhupanovsky, znajduje się 70 km od Pietropawłow...
W 2013 roku katastrofy i klęski żywiołowe pochłonęły życie około 25 tys. osób i kosztowały 130 mld d...
USA - Amerykański stan Kolorado w pierwszym miesiącu legalnej sprzedaży marihuany zarobił na podatka...
San Francisco, USA - Z jedenastego piętra spadł mężczyzna na zaparkowany samochód, przeżył, po upadk...
Chiny - Bardzo duże opady śniegu w Tybecie, od 17 lat nie spadło tyle białego puchu
Woda z dodatkiem octu sposobem na przetrwanie roślin podczas suszy, Japończycy odkryli naturalny mec...
Australia - Karmią krowy słodyczami, żeby mięso miało specyficzny smak, tak powstaje najdroższa na ś...